5/5 - (1 امتیاز)

الگوهایی برای حل مساله اثربخش

تکنیک های حل مساله تنها بخشی از پازل ما هستند. با اینکه به کارگیری یک متد قوی یا تمرین بازی های هوشمندانه می تواند به فعال کردن خلاقیت پنهان در ذهن تیم شما کمک کند اما بدون داشتن یک رویکرد از پیش برنامه ریزی شده و یک تسهیل گری موثر و قوی، ممکن است راه حل هایی که توسط تیم شما ارائه می شود، شما را به نتیجه مناسب نرساند. بیایید در ادامه به مرور یک سری الگوی مناسب برای دستیابی به موفقیت بیشتر در مسیر فرآیند حل مساله بپردازیم.

  • تعریف شفاف مساله

اینکه بدون شفاف سازی و تعریف واضح صورت مساله، به سرعت سراغ راه حل ها برویم وسوسه برانگیز است اما با این کار به احتمال بسیار زیاد، راه حل های شما مناسب و کارساز نخواهند بود. در بساری از تکنیک هایی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم، جستجو و تعریف شفاف مساله یکی از گام های اولیه در فرآیند حل مساله در نظر گرفته شده است. تعریف شفاف مساله بخشی حیاتی و کلیدی از فرآیند حل مساله بوده و صرف زمان و انرژی بر روی آن باعث می شود زمان و انرژی ما برای مراحل بعدی ذخیره و مدیریت شود.

  • یکباره و ناگهانی به سراغ نتیجه گیری نروید

داشتن تفکرات پیش فرض و تعصب داشتن روی برخی موضوعات در مورد خود مساله و راه حل های ممکن برای آن، موضوعی است که در بسیاری از گروه های حل مساله رخ می دهد. در فرآیند حل مساله همواره در مورد عبارت های مساله و راه حل های ممکن تا حد ممکن به واقعیت ها، بررسی ها و تحقیق و داشتن آگاهی و دانش کافی استناد کرده و موارد مرتبط با این موضوعات را مستند کنید. بهترین تکنیک های حل مساله همواره از افراد درگیر در این فرآیند می خواهند که به گونه ای روش مند رفتار کرده و به طور ناگهانی و یکباره به سراغ نتیجه گیری و ارائه راه حل های نهایی نروند. مراقب باشید که زمانبندی و رویکرد شما در فرآیند حل مساله باید شفاف و در چارچوب یک مدل ذهنی منطقی حرکت کند.

  • رویکردهای متفاوت را امتحان کنید

مسائل به شکل های مختلف و در ابعاد متفاوت بروز می کنند و به همین دلیل شما باید از تکنیک ها و رویکردهای متنوعی برای حل آنها بهره بگیرید. اگر رویکردی که برای حل یک مساله به کار گرفته اید راهگشا نبوده و راه حل هایی که تیم پیدا می کنند، به قدر کافی خلاقانه نیستند، رویکردتان را عوض کنید. با به کارگیری یک فعالیت یا تکنیک جدید حل مساله، می توانید ذهن اعضاء تیم را دوباره فعال کرده و به راه حل هایی بزرگ و باورنکردنی دست پیدا کنید.

  • مساله پیش آمده را شخصی نکنید

مبتنی بر طبیعت تیم یا مسائل در سازمان شما، امکان دارد مکالمات جاری در جلسات حل مساله، خشک و بی نتیجه و یا بیش از حد احساسی شوند. در حالیکه درگیر شدن اعضاء تیم حل مساله در این فرآیند ضروری و لازم است، مراقب باشید احساسات و هیجان ها از کنترل خارج نشده و تا رسیدن به راه حل مناسب فضا و جو به صورت نرمال و متعادل پیش برود. همه شما اعضاء یک خانواده هستید و اگر در تیم یا حوزه ای که شما فعالیت می کنید، مساله ای رخ داده است، موضوع را شخصی نبینید. این یک مساله تیمی یا سازمانی است که باید از طریق فرآیند حل مساله استاندارد به چالش کشیده شده و حل و فصل گردد.

  • افراد درستی را به تیم حل مساله وارد کنید

فرآیند حل مساله در برخی موارد می تواند بسیار دشوار و پیچیده باشد و به همین دلیل باید افراد درستی را درگیر این فرآیند کنید. اگر گروه حل مساله شما کوچک باشد، نمی توانید ابعاد و مراحل مختلف فرآیند حل مساله را به طور موثر پوشش دهید. اگر گروه حل مساله شما بزرگتر باشد، می توانید مراحل ایده پردازی را به طور موثر به کار بگیرید. تشکیل گروه متناسب و کارآمد برای حل مساله نیز موضوع بسیار مهمی است. افرادی که برای حل مساله فرا می خوانید باید از مجموعه مهارت هایی شامل شناسایی و پیگیری راه حل های ممکن بهره مند باشند.

  • همه چیز را مستند کنید

بهترین راه حل ها از میان پالایش، تکرار و بازتاب ایده های متفاوت و متنوع بیرون می آیند. عادت به مستندسازی در فرآیند حل مساله را در خود تقویت کنید تا بتوانید تمام نکات مهم و قابل یادگیری در جلسات حل مساله را مستند کنید. این کار باعث می شود ایده هایتان از طریق مستندسازی در فرآیندهای حل مساله به بلوغ و تکامل برسند. در بسیاری از تکنیک های حل مساله، مستندسازی و اشتراک دانش و تجربیات به عنوان یکی از گام های فر آیند حل مساله در نظر گرفته شده است. مطمئن شوید تمامی موارد مستند شده اند و در مواقع لزوم به شیوه ای صحیح و اصولی در اختیار افرادی که بدان نیاز دارند قرار خواهند گرفت.

  • یک تسهیل گر همراه داشته باشید

تسهیل گری به طور خلاصه به معنای ساده سازی فرآیندهای کار گروهی و تیمی است. با در نظر گرفتن میزان تاثیر انگیزه و اشتیاق در فرآیند حل مساله، به همراه داشتن یک تسهیل گر بی طرف و توانمند می تواند بسترساز دستیابی به راه حل های اساسی و حرکت صحیح و اصولی در مسیر فرآیند حل مساله شود. حضور یک تسهیل گر حرفه ای را به عنوان بازویی قدرتمند برای تیم حل مساله در راستای تولید راه حل هایی معنادار و اثربخش در نظر بگیرید.

  • مهارت های حل مساله خود را توسعه دهید

تبدیل شدن به یک فرد توانمند و حرفه ای در حل مساله نیاز به صرف زمان و تمرین بسیار دارد. در واقعیت برخی نقش ها و یا افراد بیشتر گرایش به حل مساله دارند اما با برنامه ریزی صحیح و موثر برای توسعه فردی می توانیم بسیاری از افراد را در این زمینه تقویت کنیم. با مطالعه مقاله های بعدی سایت سازوکار نو در حوزه حل مساله و تکنیک های کاربردی آن خودتان را به ارتقاء دهید.

ترجمه و تدوین: دکتر دامون نوذری

در حال ارسال
نقد کاربر
5 (6 رای)
امتیازات نظرات 0 (0 بررسی ها)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال ارسال

فهرست