5/5 - (4 امتیاز)

بازی آموزشی، بدون قانون

بازی آموزشی، بدون قانون

استفاده از بازی همواره در طول زندگی می تواند ابزار توانمند و موثری برای تقویت یادگیری در فضایی شاد و انگیزاننده باشد. کلاس های آموزشی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و به کارگیری موثر بازی های آموزشی در فضاهای یادگیری نقش تاثیرگذاری در بهبود سطح یادگیری ایفا کند. یکی از اجزاء سازوکار نو در تدریس، انتخاب بهینه و به کارگیری اثربخش بازی های آموزشی در جلسات یادگیری است.

بازی آموزشی: ابزاری هدفمند، انگیزاننده، کارآمد و اثربخش در راستای ارتقاء سطح یادگیری و انگیزه فراگیران در طول برگزاری کلاس های آموزشی.

در ادامه به یک نمونه از این ابزار اشاره می شود. در بخش سازوکار نو در تدریس، سایر موارد مرتبط را مطالعه فرمایید.

دسته بندی بازی آموزشی: مذاکره و تاثیرگذاری

عنوان: بدون قانون

مدت زمان: 10 تا 20 دقیقه.

هدف: برای کمک به فراگیران برای یافتن یک عنوان مشخص بدون هیچ حد و مرزی. در بسیاری موارد حد و مرزهایی در چارچوب ایده ها، نگرش ها، باورها و انگیزه ها وجود دارند که تصمیم گیری و رسیدن به نتیجه را دشوار می سازد. این بازی سعی دارد این موانع را برطرف سازد.

ابزارهای لازم: بدون ابزار.

نحوه اجرا:

از فراگیران بخواهید در خصوص یک موضوع شروع به صحبت کنند. آنها باید بدون پیش داوری ها و قضاوت های ذهنی خود در این مسیر گام بردارند. در مسیر گفتگو هیچ مانعی وجود نداشته و باید به گونه ای رفتار کنند که هیچ قانون و ساختاری در زمینه موضوع مورد بحث وجود ندارد. موضوعی را برای افراد معرفی کرده و مکالمه را آغاز کنید. هر زمان که مواردی مثل این: ” بله اما” یا ” شما نمی توانید آن کار را انجام دهید” را شنیدید، به فراگیران یادآوری کنید که قانون مشخصی در این بازی وجود ندارد و روند را ادامه بدهند. این بازی نیاز به مدیریت دقیق و جدی شما ندارد و فقط کافی است افراد حاضر در گروه در فضایی سالم و مثبت با یکدیگر به صحبت پرداخته و مراقب باشند که جلسه به سمت بی نظمی پیش نرود.

مرور و جمع بندی:

جلسه را به این شکل جمع بندی کنید که تمام نکات کلیدی مطرح شده طی بازی را یادداشت نمایید. مطمئن شوید فراگیران از نتایج بازی راضی هستند. در بیشتر مواقع شما متوجه می شوید که در فضایی که فراگیران در این بازی به راحتی به صحبت با یکدیگر پرداخته و یک سری قید و بندها را رها کرده اند، به راه حل های شفاف و بهتری دست یافته اند.

در حال ارسال
نقد کاربر
5 (3 رای)
امتیازات نظرات 0 (0 بررسی ها)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال ارسال

فهرست