5/5 - (3 امتیاز)

بازی آموزشی، خوب گوش کن

بازی آموزشی، خوب گوش کن

استفاده از بازی همواره در طول زندگی می تواند ابزار توانمند و موثری برای تقویت یادگیری در فضایی شاد و انگیزاننده باشد. کلاس های آموزشی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و به کارگیری موثر بازی های آموزشی در فضاهای یادگیری نقش تاثیرگذاری در بهبود سطح یادگیری ایفا کند. یکی از اجزاء سازوکار نو در تدریس، انتخاب بهینه و به کارگیری اثربخش بازی های آموزشی در جلسات یادگیری است.

بازی آموزشی: ابزاری هدفمند، انگیزاننده، کارآمد و اثربخش در راستای ارتقاء سطح یادگیری و انگیزه فراگیران در طول برگزاری کلاس های آموزشی.

در ادامه به یک نمونه از این ابزار اشاره می شود. در بخش سازوکار نو در تدریس، سایر موارد مرتبط را مطالعه فرمایید.

دسته بندی بازی آموزشی: مهارت های ارتباطی

عنوان: خوب گوش کن

مدت زمان: قابل تنظیم بر مبنای شرایط.

هدف: این بازی آموزشی برای تاکید بر میزان اهمیت مهارت گوش دادن طراحی شده و نشان می دهد که گوش دادن می تواند با ورود اطلاعات متفاوت و گاه متناقض به مغز افراد همراه باشد. این بازی ابزار مناسبی برای رهبران و مدیران می باشد تا توجه داشته باشند که باید دستورالعمل ها و رویه های مشخصی را تهیه و تصویب کنند.

ابزارهای لازم: بدون ابزار.

نحوه اجرا:

از یکی از فراگیران بخواهید که کلاس را ترک کرده و از افراد حاضر در کلاس بخواهید که بر سر یک عبارت سازمانی مشترک، یک جمله خاص و یا مواردی از این قبیل توافق کنند. هر یک از فراگیران باید بر روی یک کلمه از عبارت یا جمله تمرکز کنند. به طور مثال این جمله را در نظر بگیرید: “خلاقیت رمز موفقیت است”. افراد حاضر در کلاس را به چهار گروه تقسیم کرده و به هر گروه یک کلمه را تخصیص دهید.

اکنون باید فردی که بیرون کلاس است را فرا خوانده و پس از ورود او، شما می گوئید: 3….2….1. پس از اعلام شما، گروه ها باید به صورت همزمان کلمه ای که به آنها سپرده شده است را با صدای بلند بگویند. فرد تازه وارد شده ( شنونده) باید بتواند تمامی کلمات را به ذهن سپرده و عبارت را به طور کامل تشخیص دهد. البته این کار برای شنونده کار بسیار دشواری خواهد بود. امکان دارد او بخواهد افراد دوباره کلمات خود را تکرار کنند. اگر برای بار دوم هم نتوانست عبارت را شناسایی کند، بازنده محسوب می شود. شاید برای بار سوم هم بتوانید این فرصت را به او بدهید.

در حال ارسال
نقد کاربر
5 (5 رای)
امتیازات نظرات 0 (0 بررسی ها)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال ارسال

فهرست