5/5 - (3 امتیاز)

بازی آموزشی، ذهن خوانی 1

بازی آموزشی، ذهن خوانی

افراد در طول زندگی و در موقعیت های متفاوت، موضوعات متنوعی را از طریق بازی فرا می گیرند. یکی از اجزای شکل گیری شخصیت افراد در دوران کودکی، به کارگیری موثر بازی هایی است که توسط اطرافیان برای آنها طراحی و اجرا می گردد. در جلسات یادگیری نیز این ابزار نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری دارد. بازی های آموزشی در چند سال گذشته در سراسر دنیا به عنوان ابزاری توانمند برای ثبت یادگیری و ایجاد فضایی مثبت و انگیزاننده برای فراگیران حاضر در یک جلسه یادگیری طراحی و به کار گرفته شده اند. یکی از اجزاء سازوکار نو در تدریس، به کارگیری موثر و متناسب بازی های آموزشی در جلسات یادگیری است.

بازی آموزشی: ابزاری سازنده، یادگیرنده و البته مثبت و هیجان برانگیز در راستای ایجاد انگیزه و تقویت یادگیری فراگیران در طول برگزاری کلاس های آموزشی.

در ادامه به یک نمونه از این ابزار اشاره می شود. در بخش سازوکار نو در تدریس، سایر موارد مرتبط را مطالعه فرمایید.

دسته بندی بازی آموزشی: تحلیلی

عنوان: ذهن خوانی 1

مدت زمان: 5 تا 10 دقیقه.

هدف: 

این بازی آموزشی برای تمرکز دوباره فراگیران پس از زمان های استراحت به کار گرفته می شود.

ابزارهای لازم: 

چهار شیء و یک میز، به عنوان نمونه می توانید از اشیاء زیر استفاده کنید:

  • یک مداد
  • یک خودکار
  • یک دستگاه منگنه
  • یک خط کش

نحوه اجرا:

اگر شما آموزش را به همراه یک مدرس دیگر هدایت می کنید، برای فراگیران این طور بیان کنید که مدرس دوم قدرت خواندن ذهن افراد را دارد. اگر همراه آموزشی ندارید، می توانید از یکی از فراگیران به عنوان ذهن خوان کمک بگیرید. بازی این طور جلو می رود که شما از ذهن خوان می خواهید کلاس را ترک کرده و در نبود او، افراد کلاس، یکی از اشیاء را انتخاب کرده و برمی دارند. هنگامی که ذهن خوان، وارد کلاس می شود، از او بخواهید بگوید کدام شیء از روی میز کم شده است. مطمئن باشید او به راحتی می تواند تشخیص بدهد که فراگیران کدام شیء را برداشته اند.

اکنون مجدد از ذهن خوان بخواهید کلاس را ترک کرده و مطمئن شوید صدای شما و فراگیران را بیرون از کلاس، نمی شنود. در همین حین که ذهن خوان بیرون از کلاس است، از سایر فراگیران بخواهید که بر سر انتخاب یک شیء با هم توافق کنند اما آن را به طور فیزیکی از روی میز برندارند. دوباره ذهن خوان را به کلاس دعوت کنید و از او بخواهید تشخیص دهید که انتخاب فراگیران کلاس کدام شیء بوده است. پس از چند ثانیه تمرکز، ذهن خوان به درستی نام شیء مورد نظر فراگیران را بر زبان می آورد!

این بازی چطور کار می کند:

قبل از برگزاری کلاس باید این بازی را برای همراه خود توضیح داده و با او هماهنگ شوید. روند بازی به این شکل است که با ورود ذهن خوان ( همراه شما یا یکی از فراگیران که قبلاً با او توافق کرده اید)، شما از یک سری کد برای شناسایی شیء انتخاب شده توسط فراگیران استفاده کرده و همراه خود را بدون اینکه سایرین متوجه شوند، راهنمایی می کنید. برای مثال:

  • مداد: ما منتظر تو هستیم ذهن خوان.
  • خودکار: خب، الان می تونی بیای تو کلاس.
  • دستگاه منگنه: خب ببینم آماده ای؟
  • خط کش: بسیار خب.

تنها از کدهای توافق شده بین خود و همراهتان استفاده کنید تا او بتواند شیء انتخاب شده توسط گروه حاضر در کلاس را به درستی شناسایی کند.

در حال ارسال
نقد کاربر
5 (4 رای)
امتیازات نظرات 5 (1 بررسی ها)

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال ارسال

فهرست