5/5 - (2 امتیاز)

بهبود مستمر، یک گام کوچک …

بهبود مستمر یک گام کوچک
بهبود مستمر یک گام کوچک

گروهی از مدیران یک کارخانه تولید فولاد در ژاپن برای بازدید از یک کارخانه مشابه به کشور انگلستان مراجعه کرده بودند. هر دو کارخانه بسیار به هم شباهت داشته ولی کارخانه ژاپنی سودآور و کارخانه انگلیسی در ضرر بود.

در پایان بازدید، مدیر کارخانه انگلیسی به مدیر تیم ژاپنی گفت: ” مطمئناً چیزی وجود دارد که شما آن را به درستی انجام می دهید اما ما از آن غفلت کرده و از همان نقطه آسیب دیده ایم. به نظر شما تفاوت ما در کجاست؟”.

مدیر تیم اعزامی از کارخانه فولاد ژاپنی در نهایت ادب و احترام در پاسخ به او گفت: ” تفاوت بزرگ و عمده ای وجود ندارد اما ما برای شما یکی دو پیشنهاد کوچک داریم …” و در ادامه لیستی از 124 روش برای بهبود وضعیت یک کارخانه تولیدی فولاد را به مدیر کارخانه انگلیسی تحویل داد! به عنوان مثال یکی از آن 124 روش این بود …

هنگامیکه درهای کوره ذوب آهن باز می شوند تا فولاد به صورت شمش بر روی سطح مشخص قرار گیرد، درهای ژاپنی در مقایسه با درهای انگلیسی دو اینچ کمتر باز می شوند. به همین دلیل حرارت کمتری از دست رفته و زمان کمتری نیز برای شارژ مجدد کوره صرف می گردد
( در هزینه ها صرفه جویی می شود). شاید این نکته به نظر خیلی مهم نباشد اما ارزیابی و سنجش آن در گذر زمان به ما نشان داد که موضوعی ارزشمند و قابل توجه است.

پیدا کردن یک مساله یا چالش بزرگ در کسب و کار یا زندگی و تلاش برای رفع آن به امید بهبود قابل توجه، راهگشا نیست اما شناسایی نکات کوچک قابل بهبود و اصلاح آنها می تواند تغییرات بزرگی ایجاد کند.

در حال ارسال
نقد کاربر
5 (4 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست