5/5 - (6 امتیاز)

تاکتیک های مذاکره، پلیس خوب – پلیس بد

تاکتیک های مذاکره پلیس خوب - پلیس بد
تاکتیک های مذاکره پلیس خوب – پلیس بد

تاکتیک پلیس خوب – پلیس بد:

شما این سناریو را در بسیاری از فیلم های کارآگاهی هالیوود دیده اید. یک کارآگاه جدی، سخت با رویکردی خشونت آمیز و کارآگاه دیگر به نظر فردی مهربان، مردم دار با رویکرد میانجی گری است. پلیس خوب یک پیشنهاد به شما ارائه می کند و این طور نقش بازی می کند که بهترین روش برآوردن نیازهای شما پیش اوست، در حالیکه پلیس بد خارج از اتاق است.

بسیاری از مذاکره کنندگان دقیقا متوجه نمی شوند در چه زمانی تاکتیک پلیس خوب/ پلیس بد در مقابل ایشان به کار گرفته می شود. شما با دو یا چند مذاکره کننده روبرو هستید. یکی در حال درخواست یک سری امتیاز از شماست در حالیکه دیگری منطقی تر برخورد می کند. در اغلب اوقات، پلیس بد به هیچ وجه در جلسه مذاکره حضور ندارد. مذاکره کنندگان حاضر در جلسه از رئیس یا یکی از اعضاء تیم مذاکره که حضور ندارند ولی امتیازات مشخصی را مطالبه می کنند، صحبت به میان می آورند.

مثال کاربردی:

مذاکره خرید و فروش یک ملک ( فروشنده، خریدار و مشاور املاک) را در نظر بگیرید:

مالک: ” من متاسفم و تمایلی به ادامه روند این مذاکره و وقت گذاشتن در این جلسه ندارم. من اگر در ادامه، یک پیشنهاد معنادار نبینم یا نشنوم، جلسه را ترک می کنم”. از جا بلند شده و این طور نمایش می دهد.

 مشاور املاک: ” من بابت این شرایط عذرخواهی می کنم، این مشتری من آدم سختی است. من می خواهم شما این را بدانید که او این ملک را می خواهد. بگذارید ببینم چه کاری از دست من برمی آید”.

خریدار: ” ……………………..

نحوه رویارویی با تاکتیک پلیس خوب – پلیس بد:

توجه داشته باشید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است. علیرغم چیزی که در ظاهر به نظر می رسد پلیس خوب جانب شما را ندارد و سمت شما نیست. شما در این مرحله باید نشان بدهید که مراقب همه چیز بوده و می توانید رفتار طرف مقابل را تغییر دهید. لبخند بزنید و اینطور پاسخ دهید: ” می دانید این من را یاد چه چیزی انداخت؟ یک صحنه بازجویی پلیس از فیلمی که در آن یک پلیس جا افتاده خوب و یک پلیس بد بازی می کردند ( مشابه این فیلم زیاد ساخته شده است). من الان می دانم قضیه چطور پیش می رود و خواهشی که دارم این است که مرا در این مسیر قرار ندهید. بیایید دوباره به دلیلی که امروز اینجا دور هم گرد آمده ایم بپردازیم. حتی اگر آن ها استفاده از این روش را انکار کنند، مجبور می شوند محتاطانه رفتار کنند و مسیر طولانی تری را طی کنند.

به جای این روش می توانید تمام تمرکز خود را بر روی پلیس بد گذاشته و پلیس خوب را نادیده بگیرید. در این شرایط شما مجبور خواهید شد تمامی خواسته ها و نیازهای پلیس بد را برآورده کنید. 

در حال ارسال
نقد کاربر
5 (2 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست