4.9/5 - (13 امتیاز)

تمرین توسعه فردی، خلق و بازسازی رویدادهای مثبت

تمرین توسعه فردی، خلق و بازسازی رویدادهای مثبت

برنامه ریزی توسعه فردی، موضوع بسیار مهم و حیاتی در زندگی افراد در سراسر دنیاست. اینکه بتوانیم با الگوهای منسجم، آزموده شده و متناسب، قابلیت ها و شایستگی های خود را مورد سنجش قرار داده و نقاط قابل بهبود خود را با یک سری تمرین و برنامه ارتقاء دهیم، برای همه ما ضروری و لازم است. ما در سازوکار نو علاوه بر برنامه ریزی برای ارائه و آموزش الگوهای متناسب با فرهنگ ایرانی در این زمینه، یک سری تمرین کاربردی که بخشی از این برنامه ها بوده و به صورت مجزا نیز می توانند مورد استفاده واقع شوند را تهیه و منتشر می کنیم. به کارگیری این تمرین ها و مرور و تکرار آنها می تواند مسیرهای جدیدی در مغز ما برای یادگیری این مهارت ها ایجاد کرده و توسعه فردی ما را به نحوی موثر تسهیل کند.

دسته بندی تمرین توسعه فردی: شادی

چرا شما باید این تمرین را انجام دهیم؟

یکی از روش هایی که به طور مستقیم بر روی افزایش شادی تاثیرگذار است، انجام امور و فعالیت هایی است که بیشتر شما را شاد می کنند. اما هنگامی که درگیر مشغله های زندگی می شویم، فراموش می کنیم که برای این فعالیت های شادی آور و لذت بخش زمانی را باید در نظر بگیریم. برنامه ریزی آگاهانه فعالیت های متنوع و شادی بخش می تواند تاثیر بسزایی در مقابله با عوامل ایجاد ناشادی و افزایش سطح شادی و انگیزه در طول روزهای زندگی داشته باشد. این تمرین به همین منظور و بر پایه بازتاب احساساتی که فعالیت های شادی آور در ذهن ما ایجاد
می کنند، طراحی شده است. فعالیت های متنوع، سطوح متفاوتی از شادی و رضایت را در ما ایجاد می کنند اما هر کدام از این فعالیت ها
می تواند نقش و جایگاه خودش در پازل شادی زندگی ما را داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که تنوع و نوآوری در این فعالیت های روزانه موضوع بسیار مهم و بخشی ضروری از فرآیند ایجاد شادی است، به همین دلیل باید برای رسیدن به شادی بیشتر بر مبنای این تمرین، فعالیت های متفاوت و متنوعی را برنامه ریزی و اجرا کنیم.

مدت زمان مورد نیاز:

بهترین و ایده آل ترین زمان ممکن در طول روز.

چگونگی اجرای تمرین:

این تمرین در زمانی که شما وقت آزاد بیشتری در طول روز دارید می تواند بسیار مفید واقع شود. به طور مثال زمانی که در تعطیلات هستید. در مورد گام دوم شما نیاز به برنامه ریزی بیشتر با دیگران خواهید داشت. هر روز صبح هنگامی که بیدار می شوید، گام های زیر را مرور کرده و یک برنامه روزانه برای فعالیت های شادی آور خود طراحی کنید:

  1. فعالیتی را انتخاب کنید که به صورت فردی از انجام آن لذت می برید، به طور مثال کتاب خواندن، گوش دادن به موسیقی، تماشای یک سریال تلویزیونی یا مدیتیشن. در طول روز برای انجام فعالیت انتخابی خودتان زمانی را در نظر بگیرید.
  2. فعالیتی را انتخاب کنید که از انجام آن در کنار دیگران لذت می برید، به طور مثال بیرون رفتن برای صرف قهوه، دوچرخه سواری، کوهنوردی یا تماشای فیلم با دیگران. در طول روز برای انجام فعالیت انتخابی خودتان در کنار دیگران زمانی را در نظر بگیرید.
  3. فعالیتی را انتخاب کنید که از دیدگاه خودتان بسیار مهم و معنادار است، به طور مثال کمک به همسایگان، تماس و احوال پرسی از یک دوست که در بستر بیماری است یا حضور و مشارکت داوطلبانه در امور خیریه. در طول روز برای انجام فعالیت انتخابی خودتان زمانی را در نظر بگیرید.
  4. در انتهای روز، یادداشت کنید که هنگام انجام سه نوع فعالیت های اشاره شده فوق، چه اتفاقی رخ داد. شما چه فعالیتی را انجام دادید؟ شما چگونه آن فعالیت را انجام دادید؟ چه احساسی داشتید؟ آیا فعالیت های متنوع، انواع متفاوتی از شادی را در ذهن شما ایجاد کردند؟ اکنون که این جملات را می نویسید، با نگاه به فعالیت های شادی آور روزانه ای که انجام دادید، چه احساسی دارید؟

شواهدی مبتنی بر کارآیی این تمرین:

  1. مقاله منتشر شده از پیترسون، پارک، سلیگمن، بیگل در سال 2005 در مجله مطالعات شادی با عنوان: ” جهت دهی به رضایت و شادی در زندگی، زندگی سرشار در برابر زندگی تهی”.
  2. کتاب کار منتشر شده از هافمن، دوبویس، هیلی، بوئهم، کاشادان، سلانو، دنینجر، لیوبومیرسکی، در سال 2014 در مطالعات روانشناختی بیمارستان عمومی ماساچوست با عنوان: ” امکانسنجی و به کارگیری تمرین های روانشناختی برای بیماران مستعد خودکشی”.

چرا باید این تمرین را امتحان کنیم:

انجام فعالیت های متنوع و شادی بخش می تواند ما را از افتادن در دام عادت زدگی حفظ کند. عادت زدگی در فعالیت های روزانه سطح رضایت و شادی ما در زندگی را کاهش داده و می تواند در بلند مدت ما را دچار ناراحتی و افسردگی کند. به علاوه ترکیب فعالیت های مختلف که سطوح متفاوتی از شادی را در ذهن ما ایجاد می کنند ( در دامنه ای از شادی های مبتنی بر لذت تا شادی های مبتنی بر معنا)، می تواند تاثیر بسزایی در مفهومی تحت عنوان شادی یکپارچه در زندگی و کار ما داشته باشد. ارائه بازخور شخصی و ثبت اتفاق های رخ داده در مسیر فعالیت های شادی آور باعث می شود بتوانیم این تجربیات شادی آور را بیشتر و پر رنگ تر در ذهن خود ثبت کرده و در آینده از دل همین اتفاقات، شادی های بیشتری را کشف و دریافت کنیم.

منابع:                

  1. دکتر جفری هافمن، مدرسه کسب و کار هاروارد، بیمارستان عمومی ماساچوست
در حال ارسال
نقد کاربر
5 (4 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست