5/5 - (2 امتیاز)

تمرین توسعه فردی، رویدادهای دوست داشتنی برای کودکان

تمرین توسعه فردی، رویدادهای دوست داشتنی برای کودکان

برنامه ریزی توسعه فردی، موضوع بسیار مهم و حیاتی در زندگی افراد در سراسر دنیاست. اینکه بتوانیم با الگوهای منسجم، آزموده شده و متناسب، قابلیت ها و شایستگی های خود را مورد سنجش قرار داده و نقاط قابل بهبود خود را با یک سری تمرین و برنامه ارتقاء دهیم، برای همه ما ضروری و لازم است. ما در سازوکار نو علاوه بر برنامه ریزی برای ارائه و آموزش الگوهای متناسب با فرهنگ ایرانی در این زمینه، یک سری تمرین کاربردی که بخشی از این برنامه ها بوده و به صورت مجزا نیز می توانند مورد استفاده واقع شوند را تهیه و منتشر می کنیم. به کارگیری این تمرین ها و مرور و تکرار آنها می تواند مسیرهای جدیدی در مغز ما برای یادگیری این مهارت ها ایجاد کرده و توسعه فردی ما را به نحوی موثر تسهیل کند.

دسته بندی تمرین توسعه فردی: فرزند پروری

چرا شما باید این تمرین را انجام دهید؟

مشابه افراد بزرگسال، کودکان نیز استرس را تجربه کرده و گاهی درگیر تحمل فشارهای بیش از حد می شوند. با اینکه به نظر می رسد کودکان مسئولیت های خاصی بر دوش ندارند اما آنها نیز لابلای برنامه های روزانه، گاهی اوقات توانایی مراقبت از خودشان را از دست می دهند. مهربانی با خود می تواند در این خصوص راهگشا بوده و مسیری برای بهبود ذهنی و فکری کودکان ایجاد کند. تحقیقات نشان داده است که تمرین های مراقبت از خود یا مهربانی با خود در کودکان و نوجوانان باعث کاهش استرس و افزایش احساس کنجکاوی، خلاقیت و قدرشناسی می گردد. کودکانی که در چنین فضایی توام با مشاهده و یادگیری “مهربانی با خود” رشد می کنند، ارتباطات بهتری با والدین خود داشته و در برابر عوامل استرس زای شدید نظیر بیماری های جدی و خطرناک مقاوم تر رفتار می کنند.

مدت زمان مورد نیاز:

این تمرین به حدود 10 دقیقه زمان نیاز داشته و می تواند در هر زمانی مورد استفاده واقع شود.

چگونگی اجرای تمرین:

شفقت یا مهربانی با خود به معنای توجه درونی به مسائل و موضوعاتی است که باعث رنجش خاطر ما می شوند. این توجه توسط خود فرد انجام شده و می تواند ناراحتی یا اندوه او را التیام بخشد. کودکان در میان برنامه ها و فعالیت های روزانه خود، گاهی ممکن است متوجه بروز فشار عصبی یا استرس درون خودشان نشوند. یکی از روش های کمک کردن به کودکان در توسعه مهربانی و شفقت با خود، تشویق آنها برای حجستجوی علایق و فعالیت هایی است که از آنها لذت می برند. می توانیم در این زمینه یک تقویم از رویدادهای دوست داشتنی برای آنها تهیه کنیم. این فعالیت می تواند نوعی اقدام خودمراقبتی برای کودکان باشد. در ادامه به نحوه اجرای این تمرین پرداخته می شود:

  1. بازتاب: کودکان خود را به نوشتن یک لیست از فعالیت هایی که از آنها لذت می برند، تشویق کنید.
  2. برنامه ریزی: به کودکان خود کمک کنید زمان هایی را بر روی تقویم مشخص کنند که می توانند در روزهایی مشخص، یک یا دو مورد از فعالیت های دوست داشتنی شان را انجام دهند.
  3. ردیابی: تقویم را جایی قرار دهید که قابل مشاهده بوده و به کودکان کمک کنید فعالیت ها را پیگیری و پس از انجام دادن، با کمک هایلایت یا استیکر، آنها را علامت گذاری کنند.

شواهدی مبتنی بر کارآیی این تمرین:

  1. مقاله منتشر شده از ادواردز، آدامز، والدو، هادفیلد، بیگل در سال 2014 در مجله متخصصان کار گروهی با عنوان: ” تاثیر ذهن آگاهی گروهی بر دانش آموزان مقطع متوسطه: ارزیابی استرس، ذهن آگاهی، مهربانی با خود و نشانه های روانشناختی”.
  2. کتاب کار منتشر شده از بیگل، در سال 2017 در اوکلند با عنوان: ” کتاب کار کاهش استرس برای نوجوانان: “مهارت های ذهن آگاهی برای رویارویی با استرس”.

چرا باید این تمرین را امتحان کنیم؟

مهربانی با خود به معنای رفتار بهتر، دوستانه تر و مهربانانه تر با خود است. اینکه ما بتوانیم هنگام رویارویی با چالش های زندگی، هم در بعد تفکر و هم در حوزه اقداماتی که انجام می دهیم، رویکر مهربانی با خود را لحاظ کنیم، بسیار حائز اهمیت است. تمرین تقویم رویدادهای دوست داشتنی یکی از روش های متعدد و گوناگون برای تشویق کودکان به فعالیت های مثبت بیشتر و ثبت تجربیات خوشآیند و رسیدن به شادی بیشتر است. از طرف دیگر، مهربانی با خود به کودکان اجازه می دهد تا با آغوش بازتری از دیگران کمک و مراقبت دریافت کرده و به همین تناسب به دیگران کمک کرده یا از آنها مراقبت کنند.

منابع:

  1. دکتر ایوه آدامز، دانشگاه ایالت مکزیکو
  2. دکتر کارن بلوث، دانشگاه کارولینای شمالی
در حال ارسال
نقد کاربر
5 (2 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست