4.9/5 - (12 امتیاز)

تمرین توسعه فردی، عکس های معنادار

تمرین توسعه فردی، عکس های معنادار

برنامه ریزی توسعه فردی، موضوع بسیار مهم و حیاتی در زندگی افراد در سراسر دنیاست. اینکه بتوانیم با الگوهای منسجم، آزموده شده و متناسب، قابلیت ها و شایستگی های خود را مورد سنجش قرار داده و نقاط قابل بهبود خود را با یک سری تمرین و برنامه ارتقاء دهیم، برای همه ما ضروری و لازم است. ما در سازوکار نو علاوه بر برنامه ریزی برای ارائه و آموزش الگوهای متناسب با فرهنگ ایرانی در این زمینه، یک سری تمرین کاربردی که بخشی از این برنامه ها بوده و به صورت مجزا نیز می توانند مورد استفاده واقع شوند را تهیه و منتشر می کنیم. به کارگیری این تمرین ها و مرور و تکرار آنها می تواند مسیرهای جدیدی در مغز ما برای یادگیری این مهارت ها ایجاد کرده و توسعه فردی ما را به نحوی موثر تسهیل کند.

دسته بندی تمرین توسعه فردی: شادی

چرا شما باید این تمرین را انجام دهید؟

بر مبنای تحقیقات انجام شده، پیدا کردن معنا و مفهومی بزرگ تر و والاتر در زندگی به افراد کمک می کند تا بتوانند در برابر استرس های خود را بهتر مدیریت کرده و سلامتی روحی و فیزیکی خود را بهبود ببخشند. پیدا کردن چنین معنا و مفهومی، زندگی را ارزشمندتر ساخته و احساس بهتری به افراد می دهد. اما شاید پیدا کردن معنایی بزرگ تر برای زندگی فعالیتی کسالت بار به نظر برسد. در زندگی روزمره ما، امکان دارد به سادگی هدف بزرگ خود را کنار گذاشته و فراموش کنیم. به نظر می رسد بسیاری از ما به جای آنکه به دنبال دریافت معنای عمیق تری از زندگی خود باشیم، درگیر مسائل این دنیای خاکی شده ایم.

تحقیقات نشان می دهد در اطراف ما عوامل بسیاری وجود دارند که می توانند در شکل گیری این معنای ارزشمند به ما کمک کنند. لحظاتی که در کنار دیگران هستیم، زیبایی های طبیعت، شغلی که داریم یا فعالیت هایی که در طول روز انجام می دهیم و بسیاری موارد دیگر می توانند در راستای تعریف معنا و مغهوم برای زندگی موثر واقع شوند. این تمرین به شما کمک می کند تا بر روی این موضوعات و مسائل معنادار تمرکز کرده و آنها را در محور دید و توجه خود قرار دهید. با عکس هایی که می گیرید و نوشته هایی که در مورد آن عکس ها می نویسید، تشویق می شوید تا روی موضوعاتی خاص و معنادار بیشتر توجه کنید. این منابع ایجاد معنا برای زندگی می توانند کوچک یا بزرگ باشند و همچنین سطح اهمیت آنها می تواند متفاوت باشد.

مدت زمان مورد نیاز:

    15 دقیقه در روز به مدت یک هفته برای گرفتن عکس ها زمان لازم دارید و یک ساعت نیز برای بخش نوشتن در این تمرین زمان لازم است. مدت زمان 15 دقیقه برای تفکر درباره آن موضوع و گرفتن چندین عکس در نظر گرفته شده است. شما می توانید در مورد هر آیتم چند عکس گرفته و بهترین آن را در نهایت انتخاب کنید. در ضمن می توانید به جای هر روز عکس گرفتن، این کار را هفته ای یک بار انجام دهید. در این صورت باید به مدت 90 دقیقه برای یک هفته وقت صرف کرده و یک ساعت نیز برای نوشتن در مورد این عکس ها وقت کنار بگذارید.

چگونگی اجرای تمرین:

 1. در طول هفته آینده، عکس هایی بگیرید که به زندگی شما معنا و مفهوم می دهند. این می تواند شامل افراد خانواده، دوستان، مکان ها، اشیاء و … باشد. اگر امکان گرفتن عکس از آنها را ندارید و به طور مثال آنها کنار شما نیستند، می توانید از هدایا و یادبودهایشان، وبسایت ها یا سایر عکس ها که همان معنا و مفهوم را برای شما تداعی می کنند، استفاده کنید. حداقل 9 عکس در طول هفته بیاندازید.
 2. در پایان هفته، اگر از دوربین گوش همراه یا دوربین عکاسی دیجیتال خود استفاده کرده اید، عکس ها را به کامپیوتر منتقل کنید. اگر از دوربین دیجیتال استفاده نکرده اید، عکس ها را چاپ کنید.
 3. سپس، پس از آنکه عکس ها را یک جا در کنار هم ذخیره کردید، کمی زمان گذاشته و به آنها فکر کنید. عکس ها را از 1 تا 9 شماره گذاری کرده و برای هر عکس، یک پاسخ در مورد این پرسش بنویسید: ” این عکس بیانگر چه چیزی است و چرا برای من معنا و مفهوم خاصی دارد؟”. متن های نوشته شده در مورد عکس ها را در یک فایل به ترتیب شماره یادداشت و ذخیره کرده و نام فایل را بگذارید: ” عکس های معنادار”.
 4. هر ماه حداقل یک بار به این عکس ها و نوشته های خود مراجعه کنید، عکس ها را ببینید و نوشته ها را بخوانید.

شواهدی مبتنی بر کارآیی این تمرین: مقاله منتشر شده از استیگر (مایکل)، شیم، بارنز و شین در سال 2013 در مجله علم رفتارهای مفهومی با عنوان: “پنجره ای به روح، مطالعه ای پایلوت در مورد استفاده از عکاسی برای افزایش معنا و مفهوم در زندگی”.

چرا باید این تمرین را امتحان کنیم؟

صرف زمان برای گرفتن عکس درباره چیزهایی که به زندگی ما معنا و مفهوم می دهند به ما یادآوری می کند که چه چیزهایی در زندگی ما از اهمیت و اولویت بالاتری برخوردار هستند. این می تواند باعث شود ما با جدیت و قدرت بیشتری در مسیر اهداف خود حرکت کرده و آنها را پیگیری و دنبال کنیم. استفاده از عکس برای رسیدن به چنین هدفی می تواند برای افراد با مدل یادگیری تصویری یا کلامی بیشتر مفید واقع شود.

در حال ارسال
نقد کاربر
5 (2 رای)

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سپیده صباحی
  آذر 6, 1400 8:42 ق.ظ

  خیلی خوشم اومد. من این هفته حتما این تمرین رو انجام میدم. بهتون نتیجه اش رو هم میگم 💐

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست