Rate this post
تمرین توسعه فردی، کپسول زمان

برنامه ریزی توسعه فردی، موضوع بسیار مهم و حیاتی در زندگی افراد در سراسر دنیاست. اینکه بتوانیم با الگوهای منسجم، آزموده شده و متناسب، قابلیت ها و شایستگی های خود را مورد سنجش قرار داده و نقاط قابل بهبود خود را با یک سری تمرین و برنامه ارتقاء دهیم، برای همه ما ضروری و لازم است. ما در سازوکار نو علاوه بر برنامه ریزی برای ارائه و آموزش الگوهای متناسب با فرهنگ ایرانی در این زمینه، یک سری تمرین کاربردی که بخشی از این برنامه ها بوده و به صورت مجزا نیز می توانند مورد استفاده واقع شوند را تهیه و منتشر می کنیم. به کارگیری این تمرین ها و مرور و تکرار آنها می تواند مسیرهای جدیدی در مغز ما برای یادگیری این مهارت ها ایجاد کرده و توسعه فردی ما را به نحوی موثر تسهیل کند.

دسته بندی تمرین توسعه فردی: شادی

چرا شما باید این تمرین را انجام دهید؟

ما به طور عمومی نقاط عطف زندگی خود مانند جشن ازدواج، تولد، ارتقاء شغلی و یا دستیابی به دستاوردهای را به طور خاص و ویژه ثبت می کنیم. فرض اولیه ما این است که ما در آینده بارها و بارها می خواهیم این رویدادها را یادآوری و مرور کنیم. اما تحقیقات نشان داده است که مرور و یادآوری تجربیات روزانه و معمولی ما نیز می تواند لذتی فراتر از چیزی که انتظارش را داریم برایمان به همراه داشته باشد. رویدادهای معمولی روزانه می توانند به عنوان برشی کوتاه و زیبا از زندگی ما، به شیوه ای موثر ثبت شده و در زمان مورد نیاز پیام آور شادی و لذت برایمان باشند.

مدت زمان مورد نیاز:

30 دقیقه برای ایجاد کپسول زمان و 15 دقیقه برای مروی و یادآوری آن. شما می توانید این تمرین را هر چند ماه یک بار یا هر سال انجام دهید.

چگونگی اجرای تمرین:

برای ایجاد یک کپسول زمان، موارد زیر را در یک دفترچه یادداشت خالی یا یک فولدر در کامپیوتر بنویسید. از هر موردی که برای شما کاربرد ندارد، عبور کنید:

  1. یک توصیف از آخرین رویداد اجتماعی که در آن حضور داشتید.
  2. یک توصیف از نحوه ملاقات و دیدار یک دوست یا آشنای جدید.
  3. یک توصیف از مکالمه اخیری که با یک دوست داشتید.
  4. اسامی سه آهنگ که اخیرا آنها را گوش داده و لذت بردید.
  5. یک جوک که گاهی در فکرتان به آن می خندید.
  6. یک عکس جدید که گرفته اید.
  7. جدیدترین پستی که در شبکه های اجتماعی منتشر کرده اید.
  8. چکیده ای از آخرین کار کلاسی یا پروژه ای که در کار داشته اید.

این کپسول زمان را جایی ذخیره کنید که جلوی چشمتان نباشد. بر روی تقویم مشخص کنید که در چه تاریخی می خواهید آن را دوباره خوانده یا ببینید ( سه ماه دیگر یا مدت زمانی بیشتر). پس از گذشت زمان مورد نظر، چند دقیقه برای نگاه کردن به کپسول زمان خود وقت بگذارید. آیا چیزی شما را شگفت زده می کند؟ آیا با مرور محتوای کپسول زمان و رجوع به گذشته، موضوعی برایتان جالب یا معنادار به نظر می رسد؟

شواهدی مبتنی بر کارآیی این تمرین:

  1. مقاله منتشر شده از ژانگ، کیم، بروکس، جینو و نورتون در سال 2014 در مجله علم روانشناسی با عنوان: ” هدیه ای برای آینده، ارزش غیر قابل تصور بازسازی خاطرات”.

چرا باید این تمرین را امتحان کنیم؟

تحقیقات انجام شده بر روی پیش بینی عاطفی بشر به این نتیجه رسیده است که ما در پیش بینی عکس العمل های هیجانی و عاطفی خود در آینده خیلی قوی نیستیم. ما اتفاقات روزمه که گاهی بسیار عادی به نظر می رسند را ثبت نمی کنیم و از ارزش یادآوری و مرور آنها در آینده بی خبریم. شاید اینطور فکر می کنیم که در آینده می توانیم آنها را بدون ثبت کردن و به راحتی به یاد بیاوریم! با ثبت و مستندسازی آگاهانه اتفاقات، خاطرات و تجربیات روزانه، ما فرصت تجربه شادی های امروز در آینده را به خودمان می دهیم. لازم نیست تمام موارد مرتبط با یک موضوع را با جزئیات کامل ثبت کنید. کافی است بنویسید در زندگی روزمره در مورد نکاتی که به طور مثال در بالا به آنها اشاره شده است، چه اتفاقی افتاده و اوضاع چطور پیش رفته است.

منابع:

  1. دکتر تینگ ژانگ، مدرسه کسب و کار کلمبیا
در حال ارسال
نقد کاربر
0 (0 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست