5/5 - (1 امتیاز)

تیم سازی با مدل بن و شیتز

تیم سازی با مدل بن و شیتز
تیم سازی با مدل بن و شیتز

این دو اندیشمند تئوری خود را برای به کارگیری به عنوان ابزار در تیم سازی طراحی نکردند اما ما می توانیم به نحوی در این چارچوب از این تئوری بهره بگیریم. آنها عقیده دارند نقش افراد در طول مراحل مختلف تیم سازی می تواند تغییر کند. جهت بهره گیری از این تئوری به گام های زیر دقت کنید:

گام اول: تعیین کنید در کدام مرحله قرار دارید.

بر مبنای اینکه در مورد چه موضوعی صحبت می کنید و یا کار می کنید، تعیین کنید در کدام مرحله قرار دارید. در ادامه به برخی مراحل/ کارکردهای تیمی اشاره می شود: شکل دهی، مباحثه در مورد وظایف و نقش ها، تنظیم و تعیین انتظارات، هدف گذاری، ایده های طوفان ذهنی، گزینه های قابل بحث و بررسی، فعالیت ها و وظایف تکمیل شده، تصمیم گیری، اجرای یک راه حل و ارزیابی عملکرد.

گام دوم: تعیین کنید کدام نقش ها در موقعیت فعالیت تیم، مناسب ترین و راهگشاترین هستند.

به چند مثال توجه کنید: •در مرحله شکل دهی تیم، به طور حتم شما به نقش هایی چون ارتقاء دهنده/منتقد و جهت دهنده نیاز ندارید اما به انرژی دهنده، تکنسین، گزارش دهنده و مستندساز حتما نیاز خواهید داشت. •در هنگام مباحثه ها و تبادل نظر بین اعضای تیم، نکته مهم این است که تا جایی که ممکن است از نقش های اجتماعی/فردی استفاده کنیم. هر چه تیم بتواند در این مواقع از این نقش ها بهتر بهره ببرد به نتایج بهتری نیز دست خواهد یافت.

گام سوم: نقش های گم شده در تیم خود را توسعه داده و یا جذب کنید.

به اعضاء تیم نشان دهید که در کدام بخش ها خلا شایستگی دارند و نشان دهید که پر کردن این خلا ها چه تاثیری در دستیابی به اهداف خواهد داشت. بن و شیتز می گویند: هر چقدر اعضاء تیم انعطاف پذیرتر باشند، نشان دهنده این است که می توانند بر مبنای نیاز تیم، نقش های خود را تنظیم کنند. با یک ساختار تیمی انعطاف پذیر، اعضاء تیم از طیف متنوعی از استعدادها بهره می گیرند و این باعث هم افزایی قابل توجه در تیم خواهد شد.

گام چهارم: تمامی نقش های غیرکارکردی بازی شده در تیم را شناسایی کنید.

برنامه ای برای حذف این نوع رفتارها تدوین کنید و با کمک این برنامه، آگاهی، مربی گری، ارائه موثر بازخور را افزایش دهید. ایفای نقش های غیر کارکردی و مضر برای تیم باید به حداقل ممکن رسانده شود. با رویکرد مثبت به تیم و عملکرد آن، این موارد را در کنار اعضاء تیم مورد بررسی قرار داده و برایشان اسم انتخاب کنید. چنین نوع برخوردی به خودی خود بخشی از مساله را حل خواهد کرد.

گام پنجم: ارزیابی مجدد به طور منظم و مرتب.

در طول حرکت تیم، امکان دارد بارها و بارها کارکرد تیم یا هدف آن دستخوش تغییرات واقع شود. به طور مستمر از جریان امور و فعالیت ها آگاه شده و ضمن ارزیابی، برای افزایش اثربخشی اقدامات اصلاحی معینی را تدوین کنید.

در حال ارسال
نقد کاربر
5 (7 رای)

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست