5/5 - (3 امتیاز)

جستجوی مفهوم کار در سازمان های شاد و موفق

جستجوی مفهوم کار در سازمان های شاد و موفق

جستجوی معنا و مفهوم واقعی کار:

یک جهانگرد در حال عبور از حاشیه یک جاده است. خورشید می درخشد و آسمان صاف و روشن است. او لحظه ای می ایستد تا کمی آب بنوشد، سه مرد را می بیند که کنار جاده در حال سنگ تراشی هستند. جهانگرد از اولین مرد که بسیار خشن و نامهربان به نظر می رسد، می پرسد: ” شما چه کار می کنید؟” مرد جواب می دهد: ” سنگ تراشی.” مرد دوم که کمی مهربان تر به نظر می رسد در پاسخ به پرسش جهانگرد می گوید: ” من در حال سنگتراشی هستم تا بتوانم هزینه های خود و خانواده ام را تامین کنم.” مرد سوم که برق امید در چشمان او می درخشید و با تمام انرژی و شور و اشتیاق کار می کرد، در لحظه ای که از کارش دست کشید در پاسخ با صدایی گرم و قوی گفت: ” من در حال ساختن یک کلیسا هستم”.

شما می توانید معنا و مفهوم کار را در سه سطح درک کنید:

 • بی معنا، کار هیچ معنی و مفهوم خاصی برای شما ندارد.
 • انجام کار به منظور تامین ملزومات زندگی.
 • انجام کار به منظور دست یابی به یک هدف بزرگ، ایجاد فضای بهتر برای جامعه یا ایفای نقش در مسیر بهبود و ارتقاء جهان هستی.

نمی خواهم بگویم بعضی کارها معنی و مفهوم دارند و بعضی ندارند نکته این است که برخی از افراد مفهوم کار خود را درک می کنند و برخی دیگر از پس این کار بر نمی آیند. اگر کارتان برای شما معنی و مفهوم خوبی داشته باشد راحت تر می توانید شادی را در آن تجربه کنید. درک این که کار شما چه تاثیری بر روی شهر، استان و کشور محل زندگی شما یا کره زمین دارد می تواند باعث ایجاد احساس افتخار و شادمانی شود. تقریباً هر کاری معنی و مفهوم خاص خودش را دارد:

 • اگر شما کارمند خدمات پاکیزگی یک بیمارستان هستید بدانید که بدون پاکیزگی اثربخش و مناسب، بیماران در بیمارستان به بیماری های دیگری نیز مبتلا می شوند.
 • اگر شما یک معلم هستید بدانید که شما در حال شکل دادن و تربیت نسل آینده کشورتان هستید.
 • اگر شما یک برنامه نویس هستید بدانید که شما در حال کمک به مشتریان شرکت خود برای برقراری ارتباط راحت و مناسب تر با شرکت هستید.
 • اگر شما یک منشی هستید بدانید که شما می توانید باعث افزایش بهره وری خود و همکارانتان شوید.

در برخی مشاغل پیدا کردن معنی و مفهوم کار کمی سخت است. به طور مثال اگر شما در یک شرکت تولید مین های ضد نفر کار می کنید پیدا کردن معنی و مفهوم کار چندان ساده به نظر نمی رسد و به همین اندازه دست یابی به شادی در محیط کار می تواند سخت باشد. در ادامه به چند روش برای درک معنی و مفهوم کار اشاره می شود:

محصول یا خدمت شرکت شما چیست؟

اگر معنی و مفهوم کارتان چندان واضح و قابل درک نیست به پرسش های زیر پاسخ دهید:

 • من کی ام و چگونه می توانم در محیط کار شاد باشم؟
 • من کی ام و چه چیزی خارج از محیط کار می تواند مرا شاد کند؟
 • ماموریت و چشم انداز شرکت ما چیست و من چه نقشی در آن دارم؟

جرج برنارد شاو می گوید: “این خیلی جذاب است که شما به این باور برسید که برای هدف خاصی به دنیا آمده اید. شما ذره ای از جهان هستی هستید. دانه ای که باید رشد کند و شکوفا شود. دانه ای که می تواند به باغی از میوه تبدیل شود و تعداد زیادی از انسان ها را بهره مند سازد. پیدا کردن مفهوم کار یکی از بهترین روش های دست یابی به شادی است. لذت حقیقی کار در درک مفهوم آن نهفته است.”

نتایج مورد انتظار را برای خودتان شفاف کنید:

دست یابی به نتایج موفقیت آمیز باعث افتخار ما می شود و به کار ما مفهوم و معنا می دهد. تصور کنید هر روز سر کار می روید بدون این که حتی یک روز چیز جدیدی برای ارائه داشته باشید. خیلی مهم است که شما بتوانید نتایج مورد انتظار را برای خودتان شفاف کنید. چند روش برای انجام این کار به شما یاد می دهم:

 • فهرستی از فعالیت هایی که باید انجام دهید تهیه کرده و در بازه های زمانی خاص آن را پایش کنید.
 • فهرست فعالیت های به اتمام رسیده را پرینت بگیرید و آن را در محلی که سایر اعضاء گروه هم بتوانند ببینند نصب کنید.
 • نتایج مورد انتظار خود را بر روی تخته سفید اتاق خود بنویسید.
 • نتایج را در قالب جداول و نمودارهای مقایسه ای از طریق سیستم های داخلی برای سایر واحدها  ارسال کنید.
 • یک زنگ در دفتر کار خود نصب کنید و هر بار که یک کار یا پروژه به اتمام می رسد آن را به صدا درآورید.

تعداد زیادی از مدیران که هنوز بر این باورند که کارکنان شاد خوب کار نمی کنند، باید بدانند که قضیه کاملاً برعکس است. تعداد زیادی از افراد فقط زمانی که به نتایج خوب و ایده آل دست می یابند شاد می شوند. در سپتامبر سال 2006 سؤالی از بازدیدکنندگان سایتم ( به طور ویژه رهبران سازمان ها) پرسیدم که چه چیزی باعث ایجاد شادی شما در محیط کار می شود. بیشتر افراد ابتدا به دست یابی به نتایج برنامه ریزی شده اشاره کرده بودند. سایر مواردی که بر روی سایت ثبت کرده بودند را نیز برایتان می گویم:

 • مشاهده روند اجرائی مثبت  و به موقع از فعالیت ها و پروژه ها.
 • مشاهده تغییرات مثبت در سازمان.
 • حل مشکلات بزرگ سازمانی به وسیله خلاقیت کارکنان.
 • پیدا کردن راه حل های ساده برای مشکلاتی که به نظر همه غیر قابل حل بودند.
 • اتمام کارهای نیمه تمام و عقب افتاده.
 • تاثیرگذاری مثبت بر روی جامعه و رفاه حال مشتریان.

در دسامبر سال 2004 هنگام بروز سونامی در آسیا، مدیران شرکت تولید نان و کیک Great Harvest، دی و برین اکانر تصمیم گرفتند که برای کمک به سونامی زدگان اقدام کنند. در کمتر از یک هفته این شرکت برای کمک به این افراد برنامه ریزی کرد و فهرستی از مواردی که باید تهیه می شد نوشته شد. آن ها نمی دانستند که این اقدام چه تاثیری بر روند فعالیت های آن ها در آینده خواهد گذاشت. بعد از ارسال کمک های مردمی توسط این شرکت برای افراد آسیب دیده نام این موسسه بیشتر دیده و شنیده شد. چشم مدیران این شرکت به ابعاد جدیدی از کار و ارائه خدمت به مردم جهان گشوده شد. آن ها در تعاملات خود در آینده توانستند به فهرست شرکت های مورد اعتماد سازمان ملل اضافه شوند و در کنار فعالیت های بشر دوستانه توانستند تجارت خود را بیشتر و بیشتر توسعه دهند. مشتریان نیز به چشم دیگری به آن ها می نگریستند و خرید از این شرکت را مایه افتخار خود می دانستند.

یکی از راه های پیدا کردن معنی و مفهوم کار، اقدام و حرکت برای چیزی فراتر از خودتان است. شما می توانید از شرکت خود یک باغ گیلاس بسازید و با آن به شهر، استان، کشور و یا کشورهای دیگر میوه بدهید. هر کاری که فکر می کنید لازم است و به شما حس خوبی می دهد انجام دهید. مطمئن باشید اتفاقات خوبی در انتظار شماست. کمک به دیگران شما را به منبع لایزال نیکوکاری وصل کرده و معنی و مفهومی متفاوت برای شما ایجاد می کند. شما در تلاش هستید تا جهان را به محل بهتری برای زندگی خود و اطرافیان تبدیل کنید. این می تواند حس هدفمندی را در شما تقویت کند و مسیر دست یابی به شادی در محیط کارتان را هموارتر سازد.

به محیط زیست سبز توجه کنید:

در مستند تهیه شده در یکی از بزرگ ترین شرکت های تولید فرش در دانمارک، در بخش مربوط به اظهار نظرهای مدیر عامل، ری اندرسون در خصوص بحث ایجاد آلایندگی منابع طبیعی توسط این شرکت می گوید: ” همیشه با خودم می گفتم چرا باید در صنعتی فعالیت کنم که تا این حد برای محیط زیست آلودگی ایجاد می کند. فکر می کردم در نهایت یک روز مرا به جرم آلودگی محیط زیست دستگیر کرده و به زندان خواهند انداخت. بارها و بارها از کارشناسان شرکت خواستم در این باره ایده بدهند و راه حلی پیدا کنند. بالاخره راه حل آن را پیدا کردیم و توانستیم با یک تکنولوژی جدید فرش هایی تولید کنیم که برای محیط زیست آلودگی نداشته باشند. البته باید بگویم که انجام این کار برای ما هزینه های بسیاری داشت اما در مقابل توانستیم سطح فروش خود را بالا برده و مسئولیت های اجتماعی خود را به نحو موثرتری پاسخ دهیم.”

تعداد زیادی از شرکت ها در حال تمرکز بر روی بهبود وضعیت محیط کار خود هستند. این حوزه ایست که همه ما می توانیم در آن مشارکت داشته باشیم. آیا می توانید مشارکت همکاران خود برای بازیافت کاغذ را جلب کنید؟ آیا می توانید بهینه سازی مصرف برق یا آب را فرهنگ سازی کنید؟ آیا می توانید مصرف سوخت یا سایر منابع را تعدیل کنید؟ آیا برای خرید تجهیزات مطلوب محیط کار خود برنامه ریزی کرده اید؟ کاری کنید که شنیده شوید، یک کمپین تبلیغاتی راه بیاندازید، در موسسات ذی ربط ثبت نام کنید. به سمت حمایت از محیط زیست سبز حرکت کنید.

برگرفته از کتاب سازمان های شاد و موفق، ترجمه دکتر دامون نوذری.

مقاله های ما در حوزه سازمان های شاد و موفق در ساز و کار نو را دنبال کنید.

در حال ارسال
نقد کاربر
5 (8 رای)
امتیازات نظرات 0 (0 بررسی ها)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال ارسال

فهرست