5/5 - (5 امتیاز)

خودارزیابی مهارت های ارتباط موثر

خودارزیابی مهارت های ارتباط موثر

ارتباط موثر در دنیای امروز تا حدی مهم و حیاتی است که بدون شک می توانیم بگوییم افرادی که در این حوزه توانمند هستند، در زندگی و کار ضریب موفقیت بالاتری دارند. طبق مدل و الگوی آقای آلبرت مهرابیان اجزای ارتباط موثر به سه بخش 1) کلمات و جملات 2) لحن و نوع بیان و 3) زبان بدن تقسیم بندی شده اند. در بسیاری از دوره های آموزشی مرتبط با موضوع ارتباط موثر این مدل مورد توجه قرار گرفته و اساتید به توضیح و تشریح نحوه خوب سخن گفتن و استفاده موثر از زبان بدن اشاره می کنند. در واقع اگر لحن و نوع بیان را بخشی از زبان بدن در نظر بگیریم، حدود 93% از ارتباطات ما طبق این مدل، به زبان بدن ما برمی گردد و اینکه مدل آقای مهرابیان سنجه و یا پرسشنامه ای در خصوص ارتباط موثر معرفی نمی کند. در این زمینه با بررسی های بیشتری که انجام شد به این نتیجه رسیدیم که مدل های جامع تری برای ارزیابی مهارت های ارتباط موثر وجود دارد. در یکی از منابع مطرح در دنیا، با پرسشنامه خودارزیابی مهارت های ارتباط موثر آشنا و آن را به زبان فارسی ترجمه کردیم. در این ساختار اجزاء ارتباط موثر شامل موارد ذیل می باشد:

  1. مهارت گوش دادن: بیشتر مردم این طور فکر می کنند که حرف های دیگران را به خوبی گوش می دهند و نیازی به توسعه و توانمند سازی در این حوزه ندارند. اما در واقعیت تنها تعداد کمی از افراد هستند که به شیوه ای موثر به صحبت های دیگران گوش می دهند.
  2. مهارت هوش هیجانی: هوش هیجانی به میزان مهارت شما در تفسیر، درک و عکس العمل مبتنی بر هیجان خودتان و طرف مقابل در فرآیند ارتباط اشاره دارد. با ارزیابی هوش هیجانی متوجه می شوید که پیام های دیگران را چطور برداشت می کنید یا اینکه آنها پیام های شما را چگونه درک می کنند؟
  3. مهارت های کلامی/سخن گفتن موثر: خودابرازی شما از طریق سخن گفتن، تاثیر مستقیم و قابل توجهی بر سطح ارتباطات شما در موقعیت های مختلف دارد. مهارت های کلامی تنها به کلماتی که ما به کار می بریم اشاره ندارد بلکه نحوه به کارگیری کلمات را نیز مورد توجه قرار می دهد.
  4. مهارت کار در قالب تیم/گروه ها: یکی از اجزاء مهم ارتباط موثر در سازمان ها، میزان و نحوه نقش آفرینی افراد در فعالیت ها و اقدامات تیمی و گروهی است. اینکه ما در موقعیت های تیمی چگونه رفتار می کنیم و در رویارویی با دیگران در چنین موقعیت هایی چه عکس العملی از خود نشان می دهیم، میزان توانمندی ما در کنار آمدن با دیگران و هم مسیر و همسو شدن برای یک هدف مشترک را به تصویر می کشد.

داشتن مهارت متوازن در خصوص موارد فوق می تواند ما را در برقراری ارتباط موثر با دیگران در محیط کار یا زندگی به طور قابل توجهی ارتقاء می دهد. این پرسشنامه شامل 53 پرسش بوده و ابعاد اشاره شده را به طور دقیق مورد ارزیابی قرار می دهد. جهت دریافت فایل این پرسشنامه اینجا کلیک کنید.

برای تهیه این پرسشنامه کلیک کنید

در حال ارسال
نقد کاربر
5 (11 رای)
امتیازات نظرات 0 (0 بررسی ها)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال ارسال

فهرست