5/5 - (3 امتیاز)

داستان رهبری ایندیرا نویی مدیرعامل شرکت پپسی

داستان رهبری ایندیرا نویی مدیرعامل شرکت پپسی

نوشتن یادداشت های قدردانی برای کارکنان در سازمانها همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده و از عوامل اصلی افزایش هوش هیجانی کارکنان و رهبران می باشد. داگلاس کاننت در جایگاه مدیرعامل کمپانی کمپل همواره حتی در دل بحران ها و شرایط اقتصادی نامناسب، به کارکنان خود توجه ویژه ای داشته و در طول 10 سال فعالیت خود در این سمت، حدود 30000 نامه دست نویس با سر تیتر ” از تو متشکرم” برای کارکنان خود نوشته است. این تمرینی است برای رهبران سازمان ها تا بتوانند توجه خود را به شیوه ای کارآمد و موثر معطوف کارکنان ساخته و هوش هیجانی و بهره وری ایشان را ارتقاء دهند.

حال اینطور فکر کنید که اگر برای والدین کارکنان خود نامه بنویسیم، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

این دقیقا همان کاری بود که ایندیرا نویی مدیر عامل شرکت پپسی پس از ملاقات مادرش به فکر آن افتاد. ایندیرا در یک میهمانی در اتاق پذیرایی خانه مادرش و کنار او نشسته بود. افرادی که برای دیدار آنها و حضور در میهمانی آمده بودند، به مادرش می گفتند: ” اینکه دختری با اینهمه استعداد و توانمندی تربیت کرده اید، بدون شک کار ساده ای نبوده است” و به مادر ایندیرا بابت دختر درخشان و فوق العاده اش تبریک می گفتند. شاید تعداد زیادی از افراد آن روز در حد یک سلام و احوال پرسی ساده با ایندیرا صحبت می کردند اما همه آنها طرف صحبت اصلی شان مادر ایندیرا بوده و از او به خاطر دخترش تقدیر می کردند. ایندیرا در برنامه دیوید رابن اشتیان این مساله را اینطور مطرح می کند که: ” آن روز متوجه شدم والدین من عوامل اصلی موفقیت های چشمگیرم بوده اند و در واقع آنها بیشتر از خودم شایسته تقدیر و تشکر هستند”. این موضوعی بود که باعث شد به فکر بیافتم چرا تا به حال برای والدین اعضاء تیم خودم بابت فرزند کارآمد و حرفه ای که به کمپانی هدیه داده اند، تشکر نکرده ام!

هنگامی که ایندیرا از خانه مادرش برمی گردد، شروع به نوشتن نامه برای والدین تک تک اعضاء تیم اجرایی خود می کند. او می گوید: ” من یک پاراگراف در مورد شغل فرزاندان آنها در کمپانی پپسی نوشتم” و ادامه می دهد: ” من برای آنها اینطور نوشتم که از هدیه ارزشمندی که به کمپانی پپسی داده اید، بی نهایت سپاسگزارم”. بسیاری از والدین پاسخ نامه ایندیرا را داده و اینطور ابزار کردند که خواندن نامه، آنها را بسیار خوشحال کرده و از این بابت احساس افتخار و غرور می کنند. بعضی از اعضاء تیم ایندیرا می گفتند این بهترین اتفاقی بوده که تا کنون در مورد آنها برای والدینشان رخ داده است. ایندیرا می گوید: “تنها راه حفظ و نگهداشت کارکنان این است که بتوانیم در کنار همسو نگه داشتن افراد در راستای اهداف سازمانی، آنها را از لحاظ هیجانی نیز به کار گره زده و رهبری کنیم”.

شما باید به چشمان کارکنان خود نگاه کرده و به آنها بگویید: ” من به عنوان یک انسان برای تو ارزش قائل هستم، من می دانم که تو فراتر از محل کارت، زندگی خودت را نیز داری و من باید تو را به طور کامل و یکپارچه در کل زندگی ات مورد توجه قرار داده و به آن احترام بگذارم. نه اینکه به تو فقط به عنوان یک کارمند با یک کد پرسنلی مثلا 4567 نگاه کنم”.

نکات کلیدی: ایندیرا نویی با کاری که انجام داد توانست زنجیره ارتباط با نفرات تیم اش را محکم تر و گسترده تر سازد. او توانست علاوه بر افزایش خودآگاهی و ارتباط موثرتر با کارکنان، هوش هیجانی خود و تیم اش را نیز غنا ببخشد. او این کار را با قلبی سرشار از محبت و احترام و با جان و دل انجام داد و همین باعث شد حس وفاداری و شادی اعضاء تیم اش افزایش یابد.

در حال ارسال
نقد کاربر
4.89 (18 رای)
امتیازات نظرات 0 (0 بررسی ها)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال ارسال

فهرست