5/5 - (1 امتیاز)

راهکارهای توسعه فردی یا خود رهبری در سازمان

چگونه در سازمانی که برای توسعه شغلی شما برنامه ای ندارد، خودتان را توسعه می دهید؟

راهکارهای توسعه فردی یا خود رهبری در سازمان
راهکارهای توسعه فردی یا خود رهبری در سازمان

راهکار اول:

بررسی کنید و ببینید در محیط کارتان، بر مبنای چه چیزهایی شما و شغلتان را ارزش گذاری می کنند.

موفقیت در شغل شما به چه معناست؟ چه اهداف و شاخص هایی برای ارزیابی دقیق شغل شما وجود دارد؟ بله با شما موافقم اگر این پرسش ها توسط مدیر شما پاسخ داده می شدند بسیار بهتر و اصولی تر بود اما در بسیاری مواقع در واقعیت چنین رخ نمی دهد. به همین دلیل این موارد را خودتان تعیین کنید. در مورد اهداف و شاخص ها با مدیر خود صحبت کرده و توافقش را جلب کنید. سعی کنید در همین مدار توسعه به حرکت ادامه داده و از مسیر خارج نشوید.

راهکار دوم:

یادگیری های خود را کدگذاری کنید.

شما باید چرخه ای از یادگیری و بازخور برای خودتان ایجاد کنید.

۱۰ شایستگی کلیدی که برای شغل شما مهم و ضروری است را لیست کنید. اگر لازم بود از یک دوست یا مشاور خوب کمک بگیرید. سپس خودتان را بر مبنای این شایستگی ها مورد ارزیابی قرار دهید. به طور مثال اگر شما یک مدیر برند هستید، ممکن است در زمینه تکنیک های تبلیغات خودتان را A، در زمینه روش‌های قیمت گذاری B+ و یا در حوزه هویت سازی برند C ارزیابی کنید. بر روی مواردی که خودتان را C ارزیابی کرده اید، تمرکز کرده و خلاهای خود را پر کنید.

راهکار سوم:

در یکی از حوزه هایی که برای سازمان شما مهم و حیاتی است، متخصص شوید.

امکان دارد سازمان شما درگیر موضوعات تکنولوژیک یا سیستمی نوینی مانند اینترنت اشیا، سامانه های ابری، هوش مصنوعی و یا ابزارهای هوش تجاری باشد. تلاش کنید در دپارتمان کاری خود، در این حوزه استراتژیک سازمان، بهترین باشید. مقالات به روز در خصوص آن موضوع را مطالعه کرده و در همایش ها و کلاس های مرتبط با آن شرکت کنید. اگر شما به طور خودخواسته، در حوزه های توسعه سازمان، برنامه توسعه فردی داشته باشید بدون شک از موقعیت های ارتقاء مناسب و فرصت های متنوع دیگر برای رشد در آینده کاری خود بهره مند خواهید شد.

راهکار چهارم:

شخصا برای شناسایی و رفع نقاط ضعف خود اقدام کنید.

افراد با عملکردهای بالا همیشه در حال یادگیری و تنظیم و ارتقاء شایستگی های خود بوده و به طور مستمر در خصوص عملکردشان از مدیران، افراد هم رده و کارکنان تحت نظارتشان بازخور می گیرند. اگر مدیر شما به طور موثر و راهگشا به شما بازخور نمی دهد، در این زمینه با خودتان به گفتگو بپردازید. پس از یک ارائه و یا یک جلسه مهم به فکر کردن در مورد یکی از شایستگی هایتان که در جلسه به خوبی از آن بهره بردید و همچنین یک شایستگی دیگر که آن را نیازمند بهبود می بینید، بپردازید. این کار بسیار ساده، سریع و کارساز است. در بسیاری مواقع افراد به سرعت یک شایستگی نیازمند بهبود را شناسایی می کنند. به حرف رئیس واقعی خود گوش داده و از او تشکر کنید.

راهکار پنجم:

به دنبال رهنمود گرفتن از یک مشاور یا منتور خوب و توانمند باشید.

شاید برخی از افراد توانمند و زبده از لحاظ تخصصی، چندان تمایل نداشته باشند برای توسعه افرادی شبیه به شما کاری انجام بدهند اما شما باید سعی کنید از حضور و وجودشان در محیط کار بهره مند شوید. پرسیدن پرسش:
“ این امکان وجود دارد که شما نقش منتور ( مشاور) یا راهنمای من را بپذیرید؟” می تواند حتی بسیاری از افراد متخصص و کارآزموده را به عقب رانده و فراری دهد. سعی کنید در فضایی غیر رسمی به طور مثال رستوران یا کافی شاپ محل کارتان این کار را انجام دهید. در مورد منتور احتمالی خود در آینده تا حدی اطلاعات جمع آوری کرده و چند پرسش مناسب مرتبط با حوزه تخصصی خودتان آماده کنید. اگر همه چیز خوب پیش برود، احتمالا این جمله را از طرف ایشان خواهید شنید: “ اگر بتوانم به شما در مسیر توسعه و پیشرفتتان کمک کنم، خوشحال
می شوم”. یک هفته یا کمی بیشتر پس از این دیدار و مکالمه، می توانید برای یک “مکالمه منتورینگ” دیگر برنامه ریزی کنید. در گذر زمان ارتباط منتورینگ بین شما شکل گرفته و به طور طبیعی این روند توسعه خواهد یافت.

راهکار ششم (آخرین راهکار):

سعی کنید بیشتر دیده شوید.

همیشه این امکان وجود ندارد که شما بتوانید مستقیما از طریق کارهایی که انجام می دهید مورد توجه رهبران سازمان قرار بگیرید، به همین دلیل سعی کنید در فعالیت های داوطلبانه نظیر امور خیریه ای که سازمان شما انجام می دهد، جشن ها و مراسم سازمانی و یا حتی فرآیند استخدام نیرو از محیط های دانشگاهی مشارکت کنید. این روشی بسیار ساده اما تاثیرگذار برای دیده شدن توسط رهبران بوده و با این کار، آنها مشارکت شما را در هنگام انجام این فعالیت ها مورد توجه قرار خواهند داد. ایفای نقش موثر در چنین موقعیت هایی نشانه خوبی از نوع همکاری و کار تیمی شما بوده و می تواند قابلیت شما برای توسعه و نقش آفرینی در موقعیت های کاری بالاتر و بهتر را برای رهبران تداعی کند.

در حال ارسال
نقد کاربر
5 (11 رای)

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سعید مولایی
  اسفند 17, 1399 4:38 ب.ظ

  عالی بود ممنون از شما
  واقعا هر کس باید همیشه به فکر پیشرفت خودش باشه

  پاسخ
 • علی اکبر فاضلی
  اسفند 18, 1399 2:46 ب.ظ

  اگر هر کس با وجدان در هر سازمانی خودش رهبر خودش باشد اون سازمان پیشرفت می کند

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست