5/5 - (3 امتیاز)

شادی در محیط کار، داستان مدیریتی

شادی در محیط کار، داستان مدیریتی
داستان ماریا و شغل جدیدش:

بر روی کاغذ، محیط کار جدید ماریا فوق العاده بود. یک موسسه موفق از لحاظ اقتصادی، با فعالیت هایی جذاب و سرگرم کننده، حقوق و دستمزد عالی، دفتر کار مجهز و مدرن، یک سرآشپز فرانسوی، کلاس ژیمناستیک، میوه های خوشمزه و ترو تازه و چشم اندازی که نگاه کردن به آن از هر اتاق در سازمان، روح و جان هر آدمی را طراوت می بخشید. ماریا روحیه بسیار مثبتی داشت و همیشه در محیط کار پر انرژی و فعال بود اما در اولین ماه از فعالیت در این محیط کار جدید، متوجه شد که بسیاری از مسائل و امور به شیوه ای نادرست در جریان هستند. هر چند شرکت از لحاظ بعد اقتصادی و مسائل مالی در وضعیت مطلوبی به سر می برد اما به همان اندازه در حوزه ارزش های اجتماعی و انسانی دچار مشکل و بحران بود. در آن شرکت موجی از بی صداقتی، عدم اطمینان، ادبیات گفتاری نامناسب، غیبت و مسائل اخلاقی ناشایست و  بی احترامی در سطوح مختلف جریان داشت.

او ماه دوم از فعالیت خود را در آن شرکت به تلاش برای تغییر اوضاع سپری کرد. در ماه سوم ماریا به این جمع بندی رسید که نمی تواند چیزی را عوض کند و تلاش او جز خستگی و ناراحتی برایش چیزی در پی نخواهد داشت. او کار خود را قبل از این که کار جدیدی پیدا کند ترک کرد. ماریا در محل کار جدید خود که یک موسسه انتشاراتی است، مسئولیت واحد سرمایه های انسانی را بر عهده دارد. حقوق ماهانه او کمتر شده اما کیفیت زندگی کاری او به طور قابل توجهی افزایش یافته است. در ملاقاتی که با هم داشتیم او به من گفت:
” حالا دیگر دقیقاً درک می کنم که شادی در محیط کار چه زمانی اتفاق می افتد و می دانم که در چه شرایطی یک فرد می تواند پیام آور شادی برای دیگران باشد”.

با این که الگوهای قدیمی و سنتی در مورد کار ایده آل هنوز طرفداران خود را دارند، باید بگویم که برای شادی در محیط کار کافی نیستند. همانگونه که در داستان ماریا خواندید، تا زمانی که فضا و جو سازمانی که در آن مشغول هستید بد و مسموم است، مساله زیبا بودن دفتر کار، بالا بودن رقم دستمزد ماهانه و یا خوردن ناهارهای فوق العاده آن قدرها هم که به نظر می رسد مهم نیست. برخی از مواردی که ما در محیط کار برای بدست آوردن آن ها تلاش می کنیم نظیر حقوق و سایر مزایا در واقعیت عواملی نیستند که بتوانند باعث شادی ما در محیط کار شوند. منظورم این نیست که حقوق بالا باعث ناشادی شما می شود، حداقل این یکی تا به حال برای خودم پیش نیامده است…! اما می خواهم بگویم که دریافت حقوق بالا به طور ویژه نمی تواند شما را شاد کند و شاد نگه دارد. پس چه چیزی می تواند ما را در محیط کار شاد کند؟ در مقاله های بعدی در این خصوص با یکدیگر صحبت خواهیم کرد.

برگرفته از کتاب سازمان های شاد و موفق، ترجمه دکتر دامون نوذری.

در حال ارسال
نقد کاربر
5 (4 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست