5/5 - (1 امتیاز)

شادی در محیط کار، واگیردار است

محققان ایتالیایی برای مطالعه بر روی نحوه فعالیت اندام ها در بدن یک گروه از میمون ها ( به طور مثال هنگام بلند کردن اشیاء)، تعدادی الکترود در مغزشان کار گذاشتند. در طول هر بار آزمایش، آن ها فعالیت های نرون های عصبی در مغز میمون ها را ثبت می کردند.

زمانی که تکه هایی غذا در دسترس میمون ها می گذاشتند، فعالیت نرون های عصبی آن ها در بالاترین سطح ممکن بود. یکی از محققان این طور توضیح می دهد: ” هنگامی که نرون های عصبی یک میمون واکنش نشان می داد، من تصور می کردم که میمون روبه روی ظرفی از میوه ایستاده و برای برداشتن موز دست خود را دراز می کند، یعنی در واقع حرکت نرون شبیه حرکت دست برای برداشتن میوه به نظر می رسید.”

در بعضی موارد ثبت شده، هنگامی که یک نرون حرکتی شبیه حرکت دراز شدن دست برای برداشتن میوه را تداعی می کرد در واقعیت میمون هنوز دستش را برای برداشتن موز دراز نکرده بود اما این چطور ممکن بود؟ ما ابتدا فکر کردیم در محاسبات اشتباهی رخ داده است یا این که تجهیزات ما دچار اختلال شده اند اما همه چیز را کنترل کردیم. همه چیز مرتب بود. برای اطمینان بیشتر آزمایش را دوباره انجام دادیم و مشاهده کردیم که واکنش های میمون، مشابه قبل تکرار شدند.

نرون، آئینه ای سلولی است که در دو حالت زیر فعال می شود:

  1. هنگامی که میمون خودش فعالیتی را انجام می دهد.
  2. هنگامی که میمون انجام همان فعالیت توسط میمون دیگری را مشاهده می کند.

به بیان دیگر یک نرون، رفتار میمون دیگر را مثل آئینه منعکس می کند. این حالت در گروه هایی از پرندگان و انسان ها نیز اتفاق می افتد. محققان معتقدند این یکی از کشفیات بزرگ علم عصب شناسی است.

این می تواند دلیلی بر این موضوع باشد که شادی ما انسان ها واگیردار است. یک کارمند شاد می تواند روح شادی و نشاط را در میان همکاران خود گسترش دهد و یک مدیر اجرائی شاد و موفق می تواند روحیه مثبت اندیشی را در تمام سازمان خود تسری بخشد. در بخش های خاصی از مغز ما، هیچ تفاوتی بین احساس شادی توسط یک فرد با مشاهده احساس شادی دیگران وجود ندارد یعنی این دو حس بسیار به هم شبیه هستند. شما اگر فرد شادی را در حال خنده ببینید چیزی شبیه به حس او را در خود احساس می کنید.

برگرفته از کتاب سازمان های شاد و موفق، ترجمه دکتر دامون نوذری.

در حال ارسال
نقد کاربر
5 (4 رای)
امتیازات نظرات 0 (0 بررسی ها)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال ارسال

فهرست