5/5 - (4 امتیاز)

ماهیت کار و نقش آن در شادی سازمانی

ماهیت کار و نقش آن در شادی سازمانی

کریس یکی از خبرنگاران بین المللی است که تا به حال به نقاط مختلف دنیا سفر کرده و به رستوران ها و هتل های بسیاری برای تهیه گزارش رفته است. بسیاری از افراد حسرت داشتن چنین شغلی را می کشند اما در واقعیت کار کریس برای خودش به این اندازه جذاب نبود چون به قول خودش هیچ گاه لذت سفر به نقاط مختلف دنیا را از ته دل نچشیده بود. امکان داشت کریس در طول یک شب به چند رستوران مراجعه کند یا در طول یک روز از چند هتل بازدید نماید. هیچ کدام از این موارد برای او آرامش به همراه نمی آورد. او باید سفرهای طولانی با هواپیما و گاهی تاخیر های طاقت فرسای آن ها را نیز تحمل می کرد.  مثال دیگری برایتان می زنم. من با فردی به نام پیتر آشنا شدم و با او به صحبت پرداختم. پیتر رفتگری بود کارش را بسیار دوست داشت. او باید هر روز ساعت 4 صبح از خواب برمی خاست و تا بعد از ظهر کار می کرد. او از کار در فضای آزاد لذت می برد. او ساعت های زیادی از روزهای کاری اش را با همکاران هم رده خود لا به لای سطل ها و ماشین های زباله سپری می کرد و همیشه از کمک کردن به دیگران احساس خوبی داشت. کار به خودی خود می تواند باعث شادی ما شود. اگر شما فروشنده ای هستید که از مصاحبت با مشتریان خود لذت می برید، مکانیکی هستید که تعمیر ماشین آلات خراب را دوست دارید، برنامه نویسی هستید که عاشق کد نویسی هستید و یا پرستاری هستید که از تعامل و برقراری ارتباط با بیماران حس خوبی دارد، به دلیل ماهیت شغلتان و علاقه ای که به آن دارید، فرصت شاد بودن در محیط کارتان را نیز خواهید داشت.

به هر حال این موضوع بسیار شفاف و واضح است: شادی در کار به عواملی چون شرایط فضای کاری، انرژی بخش بودن و یا متفاوت بودن کار ارتباط ندارد و بسیاری از افراد می توانند موقعیت ها و شرایط کاری خود را بهبود دهند و از آن لذت ببرند. اگر مدیر شما آدم بسیار بد اخلاق و وحشتناکی است، اوضاع و روابط سازمان شما ناسالم است و اگر با شما به شیوه انسانی و درست برخورد نمی شود، شما به شادی در محیط کار دست نخواهید یافت و این به جایگاه سازمانی یا کاری که انجام می دهید ارتباطی ندارد. موضوع چیزی که دریافت می کنید نیست، کاری که انجام می دهید مهم است.

وقتی از افراد در مورد این که به غیر از خود کار چه چیزی باعث شادی آن ها می شود سؤال کنید، آن ها فهرست بلند بالایی از چیزهایی که می خواهند داشته باشند مثل یک مدیر خوب، حقوق و دستمزد مناسب، همکاران مثبت و همراه، وعده های غذائی خوشمزه، داشتن سرگرمی در کار، برگزاری جلسات انرژی بخش و فعال و … را به شما نشان می دهند. این مساله در بسیاری از تئوری های مرتبط با انگیزش در سازمان ها مطرح شده و از این موارد به عنوان عواملی برای دست یابی به رضایت شغلی یاد شده است. شادی در محیط کار به جای این که به چیزهایی که شما دارید بپردازد، به کارهایی که انجام می دهید اشاره دارد. ممکن است شما یک مدیر خوب، یک تیم فوق العاده، فعالیت های جذاب و … داشته باشید اما این ها چیزهایی است که شما برای آن ها تلاش کرده اید و باید برای حفظ آن ها در آینده نیز برنامه ریزی داشته باشید. اگر شما بدانید که چه چیزهایی در محیط کار، شما را شاد می کند باز هم سؤال اصلی این است: “خب، برای دست یابی به این عوامل شادی آفرین چه اقداماتی باید انجام دهم؟”

شش اقدام ساده وجود دارد که شما می توانید برای دست یابی به شادی در محیط کار از آن ها کمک بگیرید. برای شاد بودن در محیط کار ما باید:

  • مثبت اندیش باشیم
  • به طور مستمر یاد بگیریم
  • پذیرش خود را افزایش دهیم
  • با دیگران مشارکت کنیم
  • معنی و مفهوم کار را جستجو و درک کنیم
  • عشق بورزیم

افرادی که این اقدامات را در محیط کار انجام می دهند، شاد هستند. محیط کاری که افراد در آن به انجام این کارها عادت می کنند، محیطی شاد و موفق است. این اقدامات برای هر محیط کاری می تواند مورد استفاده واقع شود و به کسب و کار خاصی بستگی ندارد. توجه داشته باشید شاید به راحتی نتوانیم شرکتی را بیابیم که این موارد را به طور کامل در خود داشته باشد اما نکته مهم این است که کمبود هر کدام از این ها می تواند عاملی برای تلاش شما به سوی سازمانی شاد و موفق باشد. آیا شما برنامه شادی خود را برنامه ریزی می کنید یا باری به هر جهت اقدامی در خصوص آن انجام می دهید. بسیاری از افراد، تصویر شفافی از عوامل شادی آفرین خود در محیط کار ندارند و امکان دارد به همین دلیل در مسیر دست یابی به شادی دچار اشتباه شوند و اقدام غیر موثری  از آن ها سر بزند. بیایید با هم نگاه دقیق تری به عوامل شش گانه ایجاد شادی شما در محیط کار بیاندازیم.

مقاله های ما در حوزه سازمان های شاد و موفق در ساز و کار نو را دنبال کنید.

برگرفته از کتاب سازمان های شاد و موفق، ترجمه دکتر دامون نوذری.

در حال ارسال
نقد کاربر
5 (7 رای)
امتیازات نظرات 0 (0 بررسی ها)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال ارسال

فهرست