5/5 - (1 امتیاز)

مدل شادی در محیط کار، NEF

مدل شادی در محیط کار، NEF
مدل شادی در محیط کار، NEF

این مدل در سال 2008 توسط سم تامپسون و نیک مارکز طراحی و ارائه گردید. آنها موسسه ای با نام (New Economy Foundation) NEF را تاسیس کرده و یکی از برنامه های جدی و اصلی این موسسه تمرکز بر اندازه گیری و بهینه سازی شادی در سازمان ها و جوامع مختلف می باشد. آنها مدل خود را به شکل زیر طراحی و ارائه کرده اند.

آنها بر روی اجزای یک مدل طراحی شادی در محیط کار به شکل زیر تمرکز کردند:

گروه بندی اصلیفاکتورهای زیرشاخه
تجارب کاریاحساسات مثبت، احساسات منفی، کار جذاب و انگیزاننده، کار ارزشمند
عملکردخودگشودگی، احساس کنترل و تاثیرگذاری، احساس رشد و پیشرفت، ارتباطات کاری
سیستم ها و رویه های سازمانیطراحی شغل، سیستم مدیریت، فضا و محیط کار، ارزش اجتماعی
منابع و شارژرهای شخصیسرزندگی و سرحال بودن، شادمانی، اعتماد به نفس، توازن زندگی و کار

در واقع منابع و شارژرهای شخصی بر روی پرسش ” ما چه کسی هستیم؟” و شرایط بیرونی بر روی پرسش ” ما کجا هستیم؟” کار می کنند. این دو محقق در مدل خود شرایط بیرونی مناسب و منابع و شارژرهای شخصی متناسب با افراد را عامل اصلی تحقق عملکرد خوب دانستند. آنها به این نکته اشاره می کنند که عملکرد خوب در واقع نحوه پاسخگوئی ما به پرسش ” ما چه کاری انجام می دهیم؟” بوده و به رضایتمندی افراد از برآورده شدن نیازهای روانشناختی و اجتماعی برمی گردد. در این بخش، این دو محقق به نظریه دکی و رایان در قالب تئوری تعیین الگوی شخصی اشاره کرده و با در نظر گرفتن فاکتور عملکرد خوب، نتایجی چون استقلال، صلاحیت و شایستگی و وابستگی به تیم ها به شیوه ای موثر صورت می پذیرد. در مرحله بعد آنها به این نتیجه رسیدند که اگر افراد عملکرد خوبی داشته باشند، در نتیجه به احساسات خوبی دست خواهند یافت.

و این احساسات خوب در واقع گزینه ای است برای پاسخ به پرسش مهم و کلیدی ” ما چه احساسی داریم و چگونه فکر می کنیم؟”. در این بخش تجربیات احساسی و هیجانی افراد نقش ایفا کرده و در همین راستا افراد به شیوه های متفاوتی این احساسات خوب ناشی از عملکرد خوب را تجربه می کنند.  آنها به این نتیجه رسیدند این احساسات خوب به عملکرد خوب بازخور داده و باعث تشدید و افزایش آن می شوند. در واقع در مرحله بعد، این مساله خود به عنوان شارژر شخصی عمل کرده و بر روی منابع انرژی افراد هم تاثیر خواهد گذاشت. این نتیجه گیری، تئوری باربارا فردریکسون تحت عنوان ” تئوری جامع هیجان های مثبت” را تائید می کند. در این چارچوب، عملکرد خوب افراد به طور مستقیم و یا غیر مستقیم می تواند بر روی شرایط بیرونی نیز تاثیرگذار باشد. آنها در نهایت نتیجه تحقیقات خود را در قابل مدل شادی در محیط کار ارائه کرده و چهار عامل اصلی ایجاد شادی در سازمان ها را به 40 مولفه و زیرشاخص تقسیم بندی کردند که در فایل های پیوست آورده شده است.

در حال ارسال
نقد کاربر
5 (3 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست