5/5 - (1 امتیاز)

مدیریت استرس در کرونا

مدیریت استرس در کرونا
مدیریت استرس در کرونا

افکار و احساسات بسیار قدرتمند بوده و می توانند عوامل طبیعی ایجاد استرس باشند. اما مشکلات زمانی رخ می دهند که ما به طور ناخودآگاه در دام (قلاب) این افکار و احساسات می افتیم. خب این در دام افتادن (در قلاب افتادن) به چه معناست؟ ما انواع متفاوتی از قلاب داریم. هنگامیکه چیزی در یک قلاب می افتد، نمی تواند خود را از آن رها کند. قلاب آن را به دام می اندازد. به همین شکل، ما توسط افکار و احساسات ناخوشایند و دشوار خود به دام می افتیم. یک لحظه امکان دارد شما در حال بازی با کودکان باشید … و در لحظه بعدی در دام افکار و احساسات ناخوشایند و دشوار خود بیافتید. یک لحظه امکان دارد شما در حال لذت بردن از صرف غذا در کنار اعضای خانواده باشید … و در لحظه بعدی در دام افکار دشوار و احساسات خشم آفرین خود بیافتید. این افکار و احساسات ناخوشآیند شبیه قلاب ما را به دام انداخته و از ارزش هایمان دور می کنند. ارزش ها عمیق ترین تمایلات، خواسته ها و آرمان های درونی شما در خصوص انسانی که می خواهد باشید هستند.

ارزش ها به اینکه شما می خواهید چگونه انسانی باشید، با دیگران و محیط اطراف چگونه تعامل کنید اشاره دارد. به عنوان مثال اگر شما پدر یا مادر هستید و مسئولیت مراقبت از دیگران بر عهده شماست، می خواهید چگونه فردی باشید؟ آرام، پشتیبان، مراقب، با دقت، علاقمند و یا … انواع مختلفی از افکار و احساسات ناخوشآیند وجود دارند که می توانند ما را در قلاب بیاندازند. افکاری درباره کوتاه آمدن یا تسلیم شدن … قضاوت های تند و سخت درباره خودمان … افکاری که دیگران را سرزنش می کنند. افکاری که ما درباره آنها نگرانیم … تفکر درباره آینده، ترس های ما از آینده. خاطراتی درباره اتفاقات بد گذشته. هنگامی که ما در دام این افکار و احساسات ناخوشآیند می افتیم، رفتار ما تغییر می کند و در اغلب موارد کارهایی انجام می دهیم که شرایط و زندگی ما را بدتر می کند. ممکن است در چنین شرایطی، ما با دیگران درگیر شده و یا به عدم توافق جدی با آنها برسیم. ممکن است خودمان را از جمع کسانی که دوستشان داریم، کنار بکشیم و یا شاید ساعت ها  در رختخواب بمانیم. ما به این نوع رفتارها می گوییم: « اقدامات دور کننده یا جدا کننده». در واقع این اقدامات ما را از ارزش های درونی مان دور می کنند.

راهکار چیست …؟ اولین چیزی که باید فرا بگیریم این است که در چنین شرایطی چگونه تمرکز کنیم، چگونه خودمان را مشغول یک موضوع مثبت کنیم و توجه خودمان را بیشتر به آن معطوف کنیم. در زمان هایی که دچار استرس می شویم پرداختن به موضوعات زندگی برایمان دشوار می گردد. مشغولیت در زندگی بدین معناست که شما تمام توجه خود را نسبت به موضوعی معطوف کنید. هنگامی که ما در دام افکار یا احساسات می افتیم، تمرکز خود را از دست می دهیم. در شرایطی که کارهایمان را بدون تمرکز انجام دهیم، بدون شک کیفیت کارمان مناسب نبوده و احساس عدم رضایت خواهیم داشت. پس اگر یاد بگیریم که خودمان را چگونه مشغول تر کنیم و بهتر تمرکز داشته باشیم، از پس شرایط استرس زا بهتر برخواهیم آمد … و می توانیم کارهای مهم تر را بهتر انجام دهیم. تمرین های زیادی برای مشغولیت در فعالیت های زندگی و افزایش تمرکز وجود دارد. شما می توانید این کار را با هر فعالیتی که انجام می دهید، تمرین کنید:

  1. تمام تمرکز خود را به لیوان نوشیدنی بدهید انگار برای اولین بار است آن را می نوشید.
  2. آن را بو کنید.
  3. آن را به آرامی نوشیده، اجازه بدهید بر روی زبان و دندان های شما بنشیند و آن را خوب بچشید.
  4. هنگام نوشیدن به درجه حرارت آن در دهان خود توجه کنید.
  5. هر جرعه آب را مجدد به همین شیوه بنوشید، با آرامش، با توجه و با چشیدن طعم.
  6. هر زمان که توسط افکار یا احساسات به دام افتادید … مجدد بر روی نوشیدن تمرکز کنید، این یعنی آگاهی نسبت به نوشیدن.

شما می توانید این تمرین را در شرایط زیر نیز تجربه کنید:

  1. هنگامیکه با دوستان یا خانواده خود در حال صحبت هستید، خوب به گفته های آنها گوش کنید، به لحن صحبت آنها، زبان بدن و تغییر حالات چهره شان، به آنها با دقت و توجه گوش فرا دهید.
  2. هنگامیکه در حال بازی با کودکان هستید، به طور کامل توجه و تمرکز خود را معطوف به بازی با آنها کنید.
  3. هنگامیکه در حال شستن ظرف، پختن غذا و یا هر فعالیت دیگری هستید تمام توجه خود را به آن معطوف کنید.
در حال ارسال
نقد کاربر
5 (3 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست