5/5 - (1 امتیاز)

مدیریت تغییر در سازمان های شاد و موفق

مدیریت تغییر در سازمان های شاد و موفق

هنگامی که پائول پابین تصمیم به راه اندازی یک موسسه مشاوره مالیاتی یکپارچه ( ترکیبی از 5 شعبه مستقل) در خارج از کپنهاک گرفت، با چالش های بزرگی روبه رو شد. این دپارتمان ها هر کدام به خودی خود مشکلاتی داشتند. حال که 5 دپارتمان مستقل با یکدیگر ترکیب شدند مشکلات هم ترکیب شده و بزرگ تر به نظر می رسیدند. بیشتر کارکنان می گفتند: ” بله، این هم یک تصمیم ناعاقلانه دیگر است که اگر کمی در برابر آن مقاومت کنیم، فراموش خواهد شد”.

در چنین فضایی، دست یابی به یکپارچگی موفق بسیار دشوار بود و به همین دلیل پائول متوجه شد که برای همسوسازی کارکنان و دست یابی به یک نگرش مثبت واحد باید کاری بسیار ویژه انجام دهد. راه حل او بسیار ساده بود: او برای صحبت با هر کدام از 100 کارمند جدید خود یک ساعت وقت گذاشت. این یک مصاحبه شغلی نبود، تنها هدف او شناخت افراد و ایجاد فضایی برای ملاقات افراد با او بود. او همچنین برنامه ای تدوین کرد تا همه افراد در رنگ کردن و تغییر دکوراسیون اتاق کارهای خود مشارکت کنند. او این کار را برای صرفه جوئی اقتصادی انجام نداد بلکه تمرینی از کار گروهی و ایجاد احساس مشارکت در ساختار جدید سازمان بود. افراد از هر دو ایده استقبال کردند و فضای بی اعتمادی و شک و تردید به فضایی سرشار از صداقت و اعتماد بین مدیران و کارکنان تبدیل شد.

به تازگی ساختار این موسسه دوباره تغییر یافت و پائول و کارکنانش با چالش های بزرگ تر و جدیدی روبه رو شدند. فکر می کنید این بار کارکنان چگونه برخورد کردند؟ آن ها می گفتند: ” یک برنامه جدید با چالش های جدید. آخرین بار که همه چیز خوب پیش رفت. این بار هم مطمئن هستیم که از پس آن  برمی آییم”.

خیلی از سازمان ها به این نتیجه می رسند که مدیریت فرآیند تغییر هر لحظه سخت تر و سخت تر و مقاومت درون سازمانی در برابر برنامه ها و اقدامات هر روز بیشتر می شود.

گروهی از افراد این گونه تصور می کنند که تغییر در سازمان ها تنها توسط رهبران قدرتمند و مشاورین با سابقه اتفاق می افتد. اگر کسی به آن ها خبر بدهد که سازمان های شاد در برابر تغییر به مراتب خلاق تر، مثبت و سازنده تر هستند، شاید شگفت زده شوند. چرا؟ چون سازمان های شاد از موارد زیر بهره می برند:

  1. صداقت و درستکاری همه جانبه.
  2. ارتباطات بهتر.
  3. درک متقابل بین همکاران در تمام سطوح.
  4. توانمندی بیشتر کارکنان برای رفع تعارض ها.
  5. خلاقیت و نوآوری بیشتر.
  6. انرژی و انگیزش بیشتر.

در واقع تنها سازمان های شاد هستند که می دانند چگونه تغییر را برای دست یابی به بهبود هدایت کنند و در همین چارچوب تغییرات بزرگ را یکی پس از دیگری اعمال می کنند و از عملکرد سازمان خود داستان ها به یادگار می گذارند. سازمان های ناشاد چنین قابلیتی نداشته و آن قدر در گل و لای یک تغییر می مانند که دیگر ایده بعدی به ذهنشان خطور نمی کند.

برگرفته از کتاب سازمان های شاد و موفق، ترجمه دکتر دامون نوذری.

مقاله های ما در حوزه سازمان های شاد و موفق در ساز و کار نو را دنبال کنید.

در حال ارسال
نقد کاربر
5 (12 رای)
امتیازات نظرات 0 (0 بررسی ها)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال ارسال

فهرست