5/5 - (2 امتیاز)

مشارکت با دیگران در سازمان شاد و موفق

مشارکت با دیگران در سازمان شاد و موفق

مشارکت با دیگران:

” سال گذشته ما به دلیل افزایش تعداد نیرو تصمیم گرفتیم گروهی از کارکنان را به یک ساختمان جدید منتقل کنیم. ساختمان قبلی ما برای حدود 120 نفر طراحی شده بود در حالی که ما 200 نفر را به هر ترتیبی که بود در آن جا داده بودیم و ساختمان دیگر گنجایش یک نیروی جدید را هم نداشت. با وجود این ازدحام، کارکنان شرایط را درک کرده و بابت این موضوع غر نمی زدند. مدیر ارشد سازمان فراخوان اعلام نمود و از کارکنان برای یافتن یک محل جدید یاری طلبید. ده نفر از کارکنان یک گروه تشکیل دادند و از ابتدا قضیه را به طور کامل در دست گرفته و هدایت نمودند. آن ها با سایر کارکنان گفتگو کردند و در مورد شرایط و فضای محل کار جدید از آن ها نظرسنجی کردند. از آنجا که تمامی افراد احساس کردند نظرشان برای تصمیم گیری مهم است و به آن توجه می شود، جو خوب و مثبتی طی این برنامه در سازمان جاری شد و پس از نهایی شدن تصمیم همه از آن ابراز خرسندی می کردند.”

مطالعات روانشناسی بارها و بارها نشان داده است که توانایی کنترل محیط پیرامون، اساسی ترین ابزار برای ایجاد و حفظ شادی در محیط کار است. هنگامی که ما در تصمیماتی که برایمان گرفته می شود مشارکت داریم، احساس خوبی به ما دست می دهد. در پروژه های اجرائی مختلف نیز همین طور است. یکی از دوستانم می گفت در هر پروژه باید ابتدا نظر افرادی که در نهایت باید از خروجی نهایی استفاده کنند مورد ارزیابی و سنجش واقع شود و حتی در طرح ریزی پروژه نیز مورد توجه قرار گیرد. در اینجا باید به نکته مهمی اشاره کنم. شاید اقداماتی چون باز بودن ارتباطی و احساسی و مثبت اندیشی و اشتیاق به یادگیری به طور کامل تحت کنترل شما باشد اما موضوع مشارکت فقط به شما برنمی گردد و هر چقدر هم شما در محیط کار این روحیه را داشته باشید باید فضای آن توسط مدیران سازمان برای شما فراهم شود. یعنی مشارکت جو ترین افراد در سازمان هایی که نگرش مدیریت مشارکتی ندارند دچار مشکل
می شوند و پس از مدتی اگر استعفاء ندهند حتماً هم رنگ جماعت خواهند شد.

البته ما نمی توانیم در تمام مسائل سازمان انتظار مشارکت داشته باشیم و این هنر مدیریت است که از گروه های مختلف کاری چگونه در تصمیم گیری های سازمان کمک بگیرد.

دنبال هدف بزرگ خود بروید:

وقتی که شما هدف بزرگی در زندگی دارید و همواره با شور و اشتیاق برای رسیدن به آن تلاش می کنید، هیچ مانعی نمی تواند شما را از رسیدن به هدفتان بازدارد.

بهترین راه برای این که بتوانید همیشه سرپا بایستید این است:

” سراغ کاری بروید که با جان و دل دوستش دارید.”

راستی چه چیزی در شما شور و شوق ایجاد می کند؟ آیا شما هم اکنون در مسیر درست خود قرار گرفته اید؟ چگونه می توانید مسیر فعلی و مسیر ایده آل ذهنی خود را به هم نزدیک کنید؟ آیا در حال حاضر تعداد زیادی از فعالیت ها و اقدامات روزمره تان را دوست ندارید؟ آیا در محیط کارتان کسی هست که بتواند شعله شور و اشتیاق شما را بیافروزد؟ آیا شما تا به حال این کار را برای دیگران انجام داده اید؟

خب، نشستن چیزی را حل نمی کند. از جای خود بلند شوید و برای رسیدن به هدف بزرگتان در زندگی حرکت کنید. در بخش 9 تمرین های ویژه ای برای یافتن این که چه چیزی در شما شور و اشتیاق ایجاد می کند ارائه خواهد شد.

زمان حضورتان در محیط کار را برنامه ریزی کنید:

شرکت پاتاگونیا تولید کننده تجهیزات ورزشی است. این شرکت در ابتدا با هدف تولید لباس های کوهنوردی تاسیس شده و در طول زمان توانسته است به یک تجارت 200 میلیون دلاری تبدیل شود. اگر شما بخواهید با یکی از مدیران ارشد این شرکت ملاقاتی داشته باشید تعجب نکنید اگر او را بر روی تخته موج سواری در یکی از سواحل آمریکا بیابید. یکی از سرمایه گذاران اصلی این شرکت، Yvon Chouinard می گوید: ” من یک تاجر هستم اما کارهای دیگری هم برای انجام دادن دارم. من دوست دارم بسیاری از قوانینی را که رهبران سازمان ها سال هاست به آن پایبند هستند زیر پا بگذارم و به همین دلیل همیشه برای برقراری ارتباط بین کار و بازی تلاش می کنم.

قاعده اصلی کار در شرکت ما این است:

* اجازه بده کارکنان به موج سواری بروند*

در این چارچوب در ایام داغ شدن بازار موج سواری هر کدام از کارکنان می توانند در هر ساعتی از روز های مشخص شده در این بازه زمانی به موج سواری بروند.”

نگرش شما می تواند کل زندگی تان را تغییر دهد. اگر می توانید زمان کاری خود را به نحو موثری برنامه ریزی کنید که در آن برنامه های فرح بخش و جذاب هم گنجانده شود چرا این کار را نمی کنید؟ راستی این را می دانید که هیچ کس به اندازه شما نمی تواند زمان شما را برنامه ریزی و مدیریت کند؟! در برخی از کارها شما باید در طول روز در محل کار حضور داشته باشید اما در بسیاری از کارها این طور نیست و زمان کار انعطاف پذیرتر است. به هر حال شما می توانید برنامه جذاب و سرگرم کننده خود را هفتگی در نظر بگیرید و برای آن اقدام کنید. اما یادتان باشد اگر برنامه ریزی کنید و پس از مدتی آن را رها کنید تاثیر مخرب آن به مراتب بیشتر از وقتی خواهد بود که هیچ اقدامی نکرده اید. همه چیز به این بستگی دارد که شما با چه نوع زمان بندی بهره وری بالاتری دارید. شما می خواهید روزی 8 ساعت کار کنید یا روزی 10 ساعت و یک روز تعطیلی بیشتر آخر هفته را ترجیح می دهید؟ در شرکت Motek محدودیتی برای مرخصی افراد در نظر گرفته نمی شود چون آن ها قبل از رفتن به مرخصی باید یکی از همکاران خود را به عنوان جایگزین اعلام نمایند.

شرکت Semco برنامه زمانی کار را به خود کارکنان واگذار کرده است. گروهی از افراد ترجیح می دهند ساعات اولیه صبح سر کار بیایند تا با ترافیک صبحگاهی سائوپائولو روبرو نشوند. گروهی دیرتر از خواب برمی خیزند و ترجیح می دهند دیرتر سر کار خود حاضر شده و از آن طرف دیرتر هم به منزل بروند. وقتی که این برنامه به اطلاع کارکنان رسید، بسیاری از آن ها نگران بودند. چون برخی از خطوط تولید کارخانه بدون حضور تمامی کارکنان فعال نمی شدند و با این برنامه از نظر آن ها همه چیز به هم می ریخت. در نهایت مساله به سادگی حل شد، افراد به هم نگاهی انداخته و گفتند: می خواهید ساعت 6:30 شروع کنیم؟ این سؤال بین همه زمزمه شد و در نهایت با این تصمیم مساله حل شد:

“همه ساعت 6:30 شروع به کار می کنیم.”

ایده های خود را به اشتراک گذارید:

در یکی از کلاس های آموزشی عمومی، یکی از شرکت کنندگان در یک شرکت تولیدی کار می کرد و با توجه به سن و سالی که داشت بسیار با تجربه به نظر می رسید. او در طی کلاس بارها و بارها ایده های خود را جهت بهبود روش های تولیدشان در قالب های خلاقانه مطرح کرد. از او پرسیدم آیا این ایده ها را تا به حال در محل کار ارائه داده ای؟ او در پاسخ به من لبخندی زد و گفت: ” در محل کار ما کسی برای این ایده ها ارزش قائل نیست.” او 42 سال سابقه کار فنی داشت و تا 6 ماه دیگر بازنشست می شد. با خودم فکر می کردم ایده های او در این مدت طولانی چه مشکلاتی را از این شرکت می توانست حل کند. 

من مطمئنم شما هم ایده های زیادی دارید. آیا آن ها را مطرح می کنید؟ تا به حال چند بار و به چه شیوه ای آن ها را مطرح کرده اید؟ در حوزه های مختلف کسب و کار، بسیاری از ایده هایی که ابتدا خنده دار و غیر قابل اجرا به نظر می رسیدند با پیگیری و تلاش به نتایج چشمگیری دست یافته اند. اگر ایده خوبی دارید، آن را به زبان بیاورید. آن قدر آن را تکرار کنید تا بالاخره یکی به آن گوش بدهد. بسیاری از سازمان ها به این نتیجه رسیده اند که باید به این ایده ها گوش فرا دهند.

در بسیاری از سازمان ها برای نیل به این هدف بستر مناسبی تحت عنوان نظام پیشنهادها نیز به کار گرفته می شود. در این چارچوب ایده های کارکنان مورد ارزیابی و پالایش قرار گرفته و پس از اجرا، افراد خلاق و ایده پرداز در سود یا صرفه جوئی حاصل شده سهیم می شوند.

دیگران را به کمک بگیرید:

اگر شما در مرحله تصمیم گیری هستید، فرصت بزرگی برای جلب همراهی دیگران دارید. شما می توانید این مسیر را به تنهایی طی کنید، خودتان کار را به اتمام رسانید و تمام تصمیم ها را خودتان بگیرید. یا این که همراهانی را برای طی کردن این مسیر انتخاب کرده و با کمک آن ها برای رسیدن به اهدافتان تلاش کنید. با این کار شما به ایده ها و خلاقیت بیشتر، انرژی و مثبت اندیشی بالاتر و خیلی چیزهای خوب دیگر دست خواهید یافت.

برگرفته از کتاب سازمان های شاد و موفق، ترجمه دکتر دامون نوذری.

مقاله های ما در حوزه سازمان های شاد و موفق در ساز و کار نو را دنبال کنید.

در حال ارسال
نقد کاربر
5 (9 رای)
امتیازات نظرات 5 (2 مرور)

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • علی منوچهری
  خرداد 8, 1400 10:41 ق.ظ

  رویکرد مشارکت در سازمان همیشه تاثیرگذار و مهم بوده و به کارگیری درست آن باعث افزایش رضایتمندی کارکنان میشه. از تصاویر مرتبط و جذابتون ممنونم.

  پاسخ
  • سپاس از لطف و توجه شما. بامید حرکت موثر سازمان های ایرانی در مسیر شادی و موفقیت.

   پاسخ
 • محمد رضا
  دی 7, 1400 10:13 ب.ظ

  مطلب جالبی بود

  (5)

  جالب بود برام

  ایا این بررسی را مفید یافتید؟ بله خیر

  پاسخ
 • میهن یار
  دی 7, 1400 10:19 ب.ظ

  من کارم طراحی سایت در قم هستش و کارای سئو سایت در قم انجام میدم این مطلب خیلی برام جالب بود چون من مدیر شرکت طراحی سایت ایلو وب هستم

  (5)

  طراحی سایت در قم بصورت حرفه ای و سئو حرفه ای انجام میدم من و این مطلب باعث شد با همکارانم در این باره بخونیم و از این مطالب لذت ببریم
  طراحی سایت قم
  مقاله عالی بود

  ایا این بررسی را مفید یافتید؟ بله خیر

  پاسخ
  • با سلام و ادب
   مایه خوشوقتی ماست که مطالب برایتان جالب بوده است.
   امیدواریم همیشه در کسب و کارتان موفق و پیشرو باشید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال ارسال

فهرست