5/5 - (1 امتیاز)

مفهوم شادی در محیط کار

مفهوم شادی در محیط کار

در هر نوع محیط کاری، افراد خلاق و با انگیزه برای توسعه مهارت های حرفه ای و دست یابی به موقعیت های شغلی بهتر تلاش می کنند. پرستاران یک بیمارستان شبانه روزی دور هم جمع می شوند تا با هم فکری بتوانند به نحو مطلوب تری با استرس و تنش های اجتناب ناپذیر محیط کار خود مقابله کنند. یک مدیر فروش موفق پس از سال ها تلاش در یک سازمان، تصمیم می گیرد شغل خود را برای کسب مهارت های جدید تغییر دهد. یک منشی حرفه ای همواره با روی خوش با همکاران ارتباط برقرار می کند و به همین دلیل همه او را دوست دارند. یک برنامه نویس کامپیوتر شاغل در بانک یاد می گیرد که چگونه فضای کاری خسته کننده و کسالت بار خود را به یک محیط شاد، جذاب و هیجان برانگیز تبدیل کند. تا دلتان بخواهد از این گونه داستان ها در این کتاب خواهید خواند.

اما شادی در محیط کار یعنی چه؟ اجازه بدهید شما را با عجیب و غریب ترین کلمه در دنیا آشنا کنم: Arbejdsglæde (ابدگلید).

ساکنان اسکاندیناوی مزیت عمده ای نسبت به مردم سایر نقاط جهان دارند که به شادی و مفهوم آن در محیط کار اشاره دارد. در حالی که بسیاری از ملت ها به تازگی در حال آشنایی با مفهوم شادی در محیط کار هستند، آنها در ادبیات خود برای این مفهوم واژه جداگانه ای داریم. در زبان دانمارکی، کلمه “ابدگلید” به معنای شادی در محیط کار است. این عبارت در دانمارک به یکی از مفاهیم عمیق و اساسی در فرهنگ کاری سازمان ها تبدیل شده و بر توسعه اقتصادی سازمان ها تمرکز دارد. دور از انتظار نیست که افراد شاغل در منطقه جغرافیایی اسکاندیناوی شادترین افراد در دنیا هستند. بر اساس مطالعات انجام شده در سال 2007، 68% از این افراد در شغل فعلی خود احساس شادی می کنند، در صورتی که این عدد در انگلستان، 47% و در بلژیک 35% گزارش شده است. یکی از عوامل اساسی موفقیت شرکت های بزرگ نروژی مثل نوکیا، IKEA و Oticon ( بزرگ ترین تولید کننده دستگاه های تقویت شنوایی)، Carlsberg، اریکسون، لگو و … داشتن کارکنانی شاد و موفق بوده است. لغت “ابد” در ادبیات دانمارک به معنی کار و لغت “گلید” به معنی شادی است، بنابراین “ابدگلید” به معنی شادی در محیط کار است. نکته جالب توجه این است که این ایده به طور شگفت انگیزی در حال توسعه در نقاط مختلف جهان بوده و بسیاری از شرکت های بزرگ و کوچک در جای جای دنیا به دنبال پیاده سازی الگوی سازمان های شاد و موفق هستند.

شادی در محیط کار یک حس درونی است. یعنی از درون شما به فضای بیرون انتشار می یابد و به همین دلیل مشابه سایر احساس ها نظیر عشق تعریف آن کار ساده ای نیست. بسیاری از بزرگان نظیر شعرا، نویسندگان و اندیشمندان با توجه به نوع تفکر و نگرش خود برای تعریف واژه عشق سال ها وقت صرف کرده اند اما چون عشق از جنس احساس است، هنوز تعریف دقیق و جامعی از آن ارائه نشده است. اما درست در لحظه ای که احساس عشق به شما دست می دهد مفهوم آن را با تمام وجود درک می کنید حتی اکر تعریف قابل بیانی از آن در ذهن خود نداشته باشید. برای یافتن معنی و مفهوم شادی هم نیاز به مراجعه به فرهنگ لغات نیست. همه ما به خوبی می دانیم که در محیط کار در چه زمانی شاد و در چه زمانی ناشاد و غمگین هستیم. شادی در محیط کار احساسی است که در یکی از حالات زیر به شما دست می دهد:

 1. لذت از کاری که انجام می دهید.
 2. افتخار از انجام کارهای خارق العاده.
 3. خشنودی از کار با افراد کارآفرین و موفق.
 4. درک اهمیت تاثیر کار شما در سازمان.
 5. خوشحالی از مورد تقدیر واقع شدن برای عملکرد خوب.
 6. پیشرفت و ارتقاء به دلیل موفقیت شایان توجه.
 7. در محیط کار یک موضوع یا عامل انگیزاننده و جذاب برایتان وجود دارد.
 8. ایجاد یک حرکت موثر و مثبت در مسیر حرکت سازمان.
 9. گرفتن انرژی و انگیزه از محیط کار.
 10. ایجاد انرژی و هیجان در دیگران.
 11. یادگیری و رشد.

همه ما به نوعی یک و یا چند نمونه از این موارد را تجربه کرده ایم. حال به دنبال پاسخ این پرسش می گردیم که چگونه می توانیم این موارد را در محیط کار خود افزایش دهیم.

برگرفته از کتاب سازمان های شاد و موفق، ترجمه دکتر دامون نوذری.

در حال ارسال
نقد کاربر
5 (5 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست