5/5 - (6 امتیاز)

موانع حرکت به سمت سازمان های شاد و موفق 3

موانع حرکت به سمت سازمان های شاد و موفق

همکاران بد قلق:

داشتن همکاران بدقلق یکی دیگر از عوامل مخرب شادی در محیط کار است. افراد غرغرو، بداخلاق، آزاردهنده، بهانه گیر و نچسب تقریباً در هر محیطی یافت می شوند. محیط کار هم از این قاعده مستثنی نیست. مواردی که برای تعامل بهتر با مدیر بد در بخش قبل اشاره شد برای همکاران بدقلق نیز کاربرد دارد. مهمترین نکته این است: منتظر نمانید که مشکلات به میل خودشان از سر راه شما کنار بروند بلکه هر چه سریع تر اقدام کنید… این کار فقط کار شماست.

استرس و تنش های اضافی در محیط کار:

روزی روزگاری در جنگلی یک خرس و یک زنبور با هم زندگی می کردند. آن ها دوستان بسیار خوبی برای هم بودند و از در کنار هم بودن بسیار لذت می بردند. در طول تابستان صبح تا شب، زنبور شهد انواع گل ها را جمع می کرد در حالی که خرس طاق باز در چمنزار لمیده و استراحت می کرد. هنگامی که زمستان فرا رسید، خرس دیگر غذایی برای خوردن نداشت و با خودش گفت: ” حتماً زنبور کوچولوی خوشگل، بخشی از عسل هایش را با من شریک خواهد شد”. خرس داستان ما همه جای جنگل را گشت اما از زنبور خبری نبود. خرس از نگرانی و استرس پیدا نکردن زنبور و فشار خون بالا، جانش را از دست داد ( برگرفته از کتاب دست نوشته های نویسنده های گمنام انگلستان).

استرس در محیط کار تاثیرات مخرب بسیاری بر روحیه و کیفیت زندگی کاری ما می گذارد. در ادامه به برخی از نتایج استرس در محیط کار اشاره می شود:

 1. افزایش احتمال بیماری های قلبی، سرطان و …
 2. افزایش احتمال کم خوابی و افسردگی.
 3. کاهش قوای ایمنی بدن.
 4. افزایش ابتلا به بیماری های روحی و روانی و انواع سردردهای مزمن.

بر مبنای نتایج مطالعات موسسه ایمنی و سلامت انگلیس هزینه های استرس در محیط های کار گاهی سر به فلک می گذارند.

 1. استرس در محیط کار به عنوان سومین عامل موثر در ایجاد انواع بیماری ها شناخته شده است.
 2. هر فردی که به دلیل استرس در محیط کار به یک نوع بیماری مبتلا شده باشد، به طور میانگین 30 روز  از سال در محل کار خود غیبت خواهد کرد.
 3. در طول سال های 2004 و 2005، در کشور انگلیس به دلیل استرس و بیماری های ناشی از آن، حدود 12.8 میلیون روز کاری از دست رفته است.
 4. از بین هر 5 نفر یک نفر استرس در محیط کارش را بسیار زیاد یا غیر قابل تحمل خوانده است.

خیلی ها فکر می کنند ارتباط مستقیمی بین استرس و تعداد ساعات کاری وجود دارد. این موضوع در واقعیت مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه متفاوتی حاصل شده است. در دنیای واقعی محیط های کاری، ارتباط مستقیمی بین استرس و تعداد ساعات کار افراد دیده نشده است. مساله این نیست که شما چقدر کار می کنید، مساله این است که در طول مدت زمان حضور در محل کار چه احساسی دارید. اگر شما بیشتر اوقات در محیط کار احساساتی شبیه موارد زیر را دارید، حتی با 40 و یا 20 ساعت کار در هفته هم شما مستعد استرس بالایی هستید:

 1. نگرانی کارهای عقب افتاده
 2. ترس از مواخذه و اخراج شدن
 3. ترس از ضعیف و ناتوان شمرده شدن
 4. ترس از رویارویی با تغییرات بزرگ در سازمان و جا ماندن از غول تغییرات

پس کم کردن ساعات کار، راه حل مقابله با استرس نیست. نکته دیگر این که شما نمی توانید با استرس مبارزه کنید چون مبارزه با استرس آن را تشدید می کند. یک موسسه تحقیقات روانشناسی در دانمارک نتایج 30 سال تحقیق خود درباره استرس در محیط کار را این گونه بیان می کند: “شادی در محیط کار آخرین داروی درمان استرس است”. به جای تمرکز بر روی استرس، باید بر عواملی که می توانند در محیط کار باعث آرامش، شادی و خشنودی شما گردند، تمرکز کنید. امکان ندارد که شما در محیط کار هم استرس داشته باشید و هم شاد باشید. در بخش 5، این موضوع را با هم تمرین می کنیم.  

برای کاری که به اتمام رسیده است، جشن بگیرید:

اگر به دلیل عقب افتادن کارهایتان دچار استرس شده اید، این راه حل می تواند کارساز باشد. دچار استرس شدن به دلیل کارهای عقب افتاده موضوع را تشدید می کند و علاوه بر کاهش کارائی شما، باعث بروز اتلاف در منابع سازمان هم خواهد شد. به همین دلیل من فکر می کنم شما باید به جای نشستن و غصه خوردن، دست به کار شوید و هر مرحله از کارهای عقب افتاده را که تمام می کنید جشن کوچکی بگیرید و به خود و  همکارانتان تبریک بگوئید. البته منظورم این نیست که نسبت به کارهای عقب افتاده بی تفاوت باشید، نه، مراقب آن ها باشید اما نگران نباشید. در مقابل به طور مستمر به نتایج به دست آمده از عملکرد خوبتان در مراحل قبلی اندیشیده و به یاد داشته باشید که کار بیشتر به معنی دست یابی به نتایج بهتر و بهره ورتر نیست.

این موضوع برای مدیران اهمیتی دو برابر و حتی بیشتر دارد. اگر شما به طور دائم نگران کارهای عقب افتاده واحد کاری تحت نظارت خود هستید، این استرس و نگرانی به طور مستقیم به کارکنان نیز منتقل می شود. این موضوع باعث می شود بهره وری واحد به طور کلی کاهش پیدا کند. از کارهایی که به اتمام رسیده قدردانی کنید و سعی کنید تیمی شاد و موفق بسازید. این کار را انجام دهید تا نتایج متفاوت و چشمگیر آن را ببینید.

برگرفته از کتاب سازمان های شاد و موفق، ترجمه دکتر دامون نوذری.

مقاله های ما در حوزه سازمان های شاد و موفق در ساز و کار نو را دنبال کنید.

در حال ارسال
نقد کاربر
5 (4 رای)
امتیازات نظرات 0 (0 بررسی ها)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال ارسال

فهرست