5/5 - (2 امتیاز)

موانع حرکت به سمت سازمان های شاد و موفق 4

موانع حرکت به سمت سازمان های شاد و موفق

تعارض در محیط کار:

در مورد شما نمی دانم اما من بی نهایت از تعارض در محیط کار بیزارم. گذراندن یک روز کاری سرشار از بحث و درگیری با همکاران، عدم تمایل به دیدن قیافه بعضی از آن ها، نگرانی ردیابی و گزارش دهی اشکالات کارتان توسط دیگرانی که حتی آن ها را قبول ندارید و … این ها چیزهایی نیستند که من بتوانم آن ها را در قالب یک روز کاری خوب بگنجانم. من خودم استاد جاخالی دادن در برابر انواع تعارض در محیط کار بوده ام اما الان به شما می گویم که این راه حل موضوع نیست. راه حل آن این است که خشاب اسلحه تان را پر کرده و دقیق شلیک کنید، همین جا، همین حالا. من تعارض های پیچیده و دشوار بسیاری را دیده ام که به دلیل راه حل ساختار یافته و منسجم با کمترین آسیب از سر راه سازمان ها برداشته شده اند. در مقابل تعارض های کوچک و پیش پا افتاده بسیاری را هم دیده ام که به دلیل عدم رسیدگی به موقع، تبدیل به معضلاتی بزرگ و لاینحل شده و سراسر سازمان را به طور منفی تحت الشعاع قرار داده اند.

شما نمی توانید در کارزار تعارض در محیط کار برنده شوید. اگر شما برنده شوید، به طور حتم طرف دیگری وجود دارد که شکست خورده است و در نتیجه برآیند نهایی کار ناقص خواهد بود. البته همه ما برنده شدن در هر زمینه ای را دوست داریم، این خیلی خوب است اما نکته اینجاست که مشکل همچنان حل نشده و روی میز شما باقی مانده است. شما هنوز ریشه و علت اصلی آن تعارض را نمی دانید. امکان دارد این تعارض یک یا چند روز یا کمی دیرتر به همان شکل قبلی و یا در قالبی دیگر ظاهر شود. به نظرم بهتر است به جای تلاش برای برنده شدن در صحنه کارزار تعارض، کمی فکر کنیم تا راه حلی اساسی برای آن بیابیم. ” شما شوالیه جنگ های صلیبی نیستید که هر روز با کوله باری از خشم و لباس رزم به دیدار دشمنان خود در محیط کار بروید”.

لطفاً برای رفع تعارض زود اقدام کنید، در این مورد هزینه تاخیر در اقدام بسیار بالاست. ادامه دار شدن تعارض در محیط کار باعث ایجاد محیطی غیر قابل تحمل و سرشار از دشمنی و اذیت و آزار خواهد شد، محیطی که در آن ارتباطات نادرست، تیم های ناکارآمد، استرس و بهره وری پائین همه جا به چشم می خورد. خلاصه بگویم تعارض های حل نشده بین افراد و تیم های کاری، به طرز وحشتناکی باعث ناشادی افراد در محیط کار می شوند. برای این که بتوانید تعارض در محیط کار را به طور ساختار یافته حل و فصل کنید، به نکات زیر توجه داشته باشید:

  1. بپذیرید که تعارض در محیط کار اجتناب ناپذیر است:

یک محیط کار به من نشان دهید که در آن هیچ تعارضی وجود نداشته باشد، من هم در ازای آن به شما محیط کاری نشان می دهم که هیچ کس هیچ وقت در آن عصبانی نشده باشد. داشتن تعارض با دیگران در محیط کار به این معنی نیست که شما آدم بدی هستید بلکه به این معنی است که آن قدر درگیر کار شده اید که باید کمی مراقب خودتان و ارتباطات سازمانی باشید. حتی در بهترین محیط های کاری با بالاترین درصد بهر وری نمی توان انتظار داشت که هیچ گونه تعارضی وجود نداشته باشد. این گونه سازمان ها یاد گرفته اند چگونه باید تعارض ها را به طور ساختاریافته مدیریت کنند.

  • برای حل تعارض، امروز اقدام کنید. فردا دیر است:

این هم نکته بسیار مهمی است، سریع اقدام کنید. ما اصولاً وسوسه می شویم دست روی دست بگذاریم و منتظر شویم که دیگران تعارض را حل کنند یا تعارض خودش هر وقت خواست از سر راه ما کنار برود. در بیشتر موارد با زمان دادن به تعارض، شرایط و اوضاع را بدتر می کنیم.

  • سؤال بپرسید:

در مراحل اولیه بروز تعارض، ابزاری ساده و قدرتمند  برای رفع آن وجود دارد: به جای این که به خاطر انجام یک کار از دست کسی ناراحت یا عصبانی شوید، دلیل انجام آن کار را از او سؤال کنید. البته این کار را با آرامش انجام دهید. مثلاً بپرسید: ” برام جای سؤال داره که چرا از دیروز تا حالا برای من قهوه نیاوردی؟” یا ” متوجه شدم که اغلب اوقات تلفنتو جواب نمی دی، این کار دلیل خاصی داره؟” البته مدل دیگری هم می توانید بپرسید. مثلاً در مورد دوم می توانید بپرسید: ” هیچ معلوم هست کدوم خراب شده ای هستی که تلفنتو جواب نمی دی؟ می خوای بیام ماساژت بدم خستگیت در بره؟” انتخاب با شماست.

  • از تکنیک زبان زرافه استفاده کنید:

در مورد تعارض های حادتر که مدت زیادی طول می کشند، از تکنیک زبان زرافه استفاده کنید. این تکنیک بهترین ابزار برای حل ساختاریافته تعارض ها در شرایط بحرانی است. نگران نباشید در این تکنیک نیازی به حضور زرافه زنده نیست. تکنیک زبان زرافه در دنیا به عنوان یک ابزار برقراری ارتباط موثر توام با آرامش رواج یافته و به دلایل زیر کاربرد چشمگیری پیدا کرده است:

  1. یک مکالمه دشوار رادر قالبی مشخص و زیبا شکل می دهد.
  2. فرضیات دو جانبه و اتهامات ذهنی نسبت به دیگران را کاهش می دهد.
  3. بر روی خود مشکل تمرکز می کند نه نشانه ها و علائم آن.
  4. یک طرح عملی پیشنهاد می کند نه این که با چند توصیه شما را به بهتر شدن اوضاع امیدوار کند.

در اینجا نمی خواهم بیشتر از این در خصوص این تکنیک صحبت کنم. شما می توانید اطلاعات بیشتر را در سایت مرتبط با کتاب آن (www.giraffejuice.com) مطالعه کنید.

  • قاضی عادل هم کارساز است:

بعضی از تعارض ها در محیط کار پیچیده تر از آن هستند که توسط خود افراد حل و فصل شوند. یک نیروی کمکی از بیرون این فضا می تواند مساله را بهتر بررسی و راهکار ارائه نماید. در واقع یک فرد بی طرف که مورد تائید هر دو طرف تعارض است می تواند با درایت و موشکافی دقیق، مساله را حل کند. این فرد می تواند یک مدیر، یکی از کارکنان منابع انسانی، مدیر یادگیری سازمانی و … باشد.

بروکراسی:

“جائی که من در آن کار می کنم به وسیله افراد خوبی اداره می شود که هیچ وقت نخواسته اند بیش از حد درگیر بروکراسی های بی معنی شوند اما آن ها به یک مفهوم مهم توجه نمی کنند. آن ها به من پول
می دهند تا کاری را که از من می خواهند انجام دهم. اما آن ها نمی توانند مرا در قالب برنامه ها و شاخص ها و سیاست های سازمان محصور کنند تا یک محصول یا خدمت را تولید کنم. من اینجا هستم تا برای قلب کوچکم کار کنم و عاشق کارم باشم و اگر غیر از این باشد اینجا نخواهم ماند. من بارها تلاش کردم تا با کمک یادداشت ها و گزارش هایی که تهیه می کنم نقش موثری در محیط کار ایفا کنم اما هر بار یک خط قرمز روبرویم سبز می شود و تمام انرژی من فروکش می کند. آن ها در بسیاری از موارد می گویند این ها چیزی نیست که ما از شما می خواهیم. دیگر دلم نمی خواهد چیز جدیدی طراحی و یا حتی به آن فکر کنم”. اظهار نظر یکی از خوانندگان بر روی سایت www.positivesharing.com .

گاهی خطوط قرمز در محیط کار روح افراد را می کشد. در یک طرف شما قرار دارید، کارمندی با ایده های خلاق و بی نظیر و در طرف دیگر کتاب راهنمای سازمان که شما را از حرکت به سمت جلو باز می دارد.

در سال 2000 مطالعه ای بر روی 1100 نفر از اهالی آمریکا از سازمان های گوناگون انجام شد. نتیجه نشان داد که خطوط قرمز سازمانی، قوانین شرکت را افزایش داده و رویه ها و دستورالعمل ها را به طور قابل توجهی گسترش می دهد که همه این ها مستلزم صرف منبع مهمی به نام زمان است.  به طور متوسط، وجود نظام بروکراسی در سازمان 20 درصد از ساعات کار مفید یک هفته کاری را سرقت می کند. ارتباط و همبستگی شفافی بین محیط کار بروکراتیک و تعداد افرادی که می خواهند ترک کار کنند وجود دارد. به بیان دیگر افراد از سازمان هایی که در جای جای آن ها خط  قرمز کشیده شده است فرار می کنند. مدیر ارشد شرکت Oticon، لارس کلونید، یک روز تصمیم گرفت به جنگ نظام بروکراسی شرکت خود برود. این کار او یکی از عوامل موفقیت این شرکت در عرصه کسب و کار بین المللی، تجهیزات کمک شنیداری و انواع سمعک بود. در حال حاضر در بسیاری از دانشکده های تجارت در سراسر دنیا از این شرکت به عنوان نمونه موفق در حوزه های مختلف یاد می شود.

کلونید در کتاب فوق العاده خود با عنوان ” چرخه دوم، پیروزی در جنگ بروکراسی” می گوید:

“همچنان که یک سازمان بزرگ تر، قدیمی تر و موفق تر می شود، لایه های مدیریت، تعداد دپارتمان ها، رویه ها و دستورالعمل ها، طرح ها، بودجه ها، گزارش ها و … نیز بیشتر و بیشتر می شوند. این مساله باعث می شود مدیران سازمان بیشتر وقت خود را صرف برنامه ریزی های کلان نموده و به طور قابل توجهی از کارکنان و مشتریان خود دور شوند. دیگر توجه به مشتریان ارزش نیست و تنها فکر غالب در سطح مدیران بردن فلان جایزه یا تبلیغ در فلان مجله خواهد شد و رفته رفته سازمان دچار غرور و خود برتر بینی خاصی می شود و اولین گامهایش را در مسیر شکست برمی دارد. در نهایت سازمان شبیه یک لاک پشت شده و حرکاتش کند، سست و بی پایه و اساس می گردد.  چنین مسائلی باعث ایجاد محیطی ناشاد برای کارکنان خواهد شد. کارکنانی که می خواستند با روحیه سرشار از انرژی خود در سازمان تحول ایجاد کنند و آینده روشنی را رقم بزنند اما نتوانستند از خطوط قرمز سازمان عبور کنند”.

توصیه می کنم کتاب کلونید را حتماً بخوانید. او حرف های ناب بسیاری برای گفتن دارد. حرف هایی که در عمل ثابت شده و می توانند حیات و نابودی شرکت ها در عرصه تجارت را رقم بزنند.

برگرفته از کتاب سازمان های شاد و موفق، ترجمه دکتر دامون نوذری.

مقاله های ما در حوزه سازمان های شاد و موفق در ساز و کار نو را دنبال کنید.

در حال ارسال
نقد کاربر
5 (3 رای)
امتیازات نظرات 0 (0 بررسی ها)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال ارسال

فهرست