5/5 - (1 امتیاز)

موانع حرکت به سمت سازمان های شاد و موفق بخش دوم

موانع حرکت به سمت سازمان های شاد و موفق

فرهنگ اضافه کاری:

در یک نظرسنجی انجام شده توسط CNN که افرادی چون Carlos Ghosn از نیسان، Marissa Mayer از گوگل و Wynton Marsalis یکی از بزرگ ترین موسیقی دان های جهان در آن شرکت کرده بودند، سؤال اصلی این بود: زمان خود را چگونه مدیریت می کنید که می توانید همیشه بهره وری بالایی داشته باشید؟

پاسخ ها این طور بیان شده بود:

پاسخ 1: خیلی از افراد مشهور فکر می کنند اگر صبح زود از خواب برخیزند بهتر است اما من احساس می کنم که برای گرفتن تصمیمات صحیح و اصولی در یک روز کاری باید حتماً شب قبل به اندازه کافی استراحت کرده باشم. به همین دلیل صبح ها پس از یک خواب کامل حدود ساعت 8 از خواب بلند می شوم.  

پاسخ 2: من اعتقاد دارم که در طول یک هفته بیشتر از 40 ساعت نباید کار کنم و هیچ وقت به کار در روزهای تعطیل نمی پردازم. این موضوع به دو دلیل برای من اهمیت دارد:

اول این که من بیرون از فضای کار هم برای خودم زندگی دارم. اعضاء خانواده ام دوست دارند که فارغ از دغدغه های کاری، ساعت هایی را در کنارشان باشم. دوستان از من انتظار دارند و خودم هم سرگرمی ها و برنامه هایی دارم که باید به آن ها برسم. من به این نتیجه رسیده ام زمانی را که بیرون از فضای کاری سپری می کنم، باعث تجدید قوا و انرژی من برای کار و تلاش بیشتر می شود.

دلیل دوم این که اگر من هر روز ساعت 6 صبح در محل کارم حاضر شوم و هر شب ساعت 9 شب به سمت منزل راه بیفتم، در واقع به کارکنان خود این سیگنال را می فرستم که انتظار سازمان از آن ها هم همین است و این شیوه درست کار کردن است، در حالی که به نظر من این روش درست نیست. واقعیت این است که ارزش کار بسیاری از رهبران و کارکنان آن ها در مدت زمان 40 ساعت استاندارد، بسیار بالاتر و خروجی آن ها در این مدت به نسبت 20 یا 30 ساعت اضافه کار بعدی بسیار مفیدتر و بهتر است. اضافه کاری بیش از ساعات کار نرمال می تواند باعث ایجاد دردسر در زندگی شخصی، ارتباطات خانوادگی و سلامتی شما شود. موضوع به اینجا ختم نمی شود، شما با چنین روحیه ای مطمئناً به سازمان خود هم آسیب می زنید. اگر شما نمی توانید کارهایتان را در مدت زمان 40 ساعت در هفته گنجانده و انجام دهید، لازم است که امور و فعالیت های کاری خود را بر مبنای فوریت و اهمیت اولویت بندی کنید.

بسیاری از مدیران هستند که هر روز صبح ساعت 5 از خواب بر می خیزند و راس ساعت 6 به دفتر کار خود می رسند، روزی 16 ساعت کار می کنند، حتی حین رانندگی هم در حال صحبت با تلفن همراه خود هستند. افرادی که عموماً تا 9 شب در محل کار خود هستند و پس از مراجعه به منزل و استراحتی کوتاه، چند ساعتی هم در منزل کار می کنند!!!… انتظار دارم یکی از این مدیران روزی به من بگوید: من ساعت 4 صبح از خواب بلند می شوم و تا ساعت 12 شب کار می کنم. وقت ناهار من 4 دقیقه است، 4 دقیقه ای که طی آن دو نفر از کارمندانم غذا را به سرعت در حلقومم می ریزند و من فقط مثل غاز آن ها را می بلعم. این همان فرهنگ اضافه کاری است، فرهنگ کسانی که معتقدند کار بیشتر یعنی کار بهتر و بهره ورتر؟!…

اگر شما کارهای عقب افتاده زیادی دارید، راه حل آن زیاد کار کردن نیست. بسیاری از ما ( به غیر از سوپرمن ها و مردان عنکبوتی) در 60، 80 یا 100 ساعت کار در یک هفته کاری چیزی بیشتر از خروجی نرمال در 40 ساعت کار عادی در هفته ارائه نمی کنیم. کار اضافی در یک هفته کاری هزینه هایی را به دنبال دارد که به آن ها اشاره می شود:

  1. خلاقیت کمتر، هنگامی که شما خوب استراحت نمی کنید ذهن شما آمادگی ایده پردازی ندارد.
  2. ارتباطات نامناسب با کارکنان به دلیل مشغله بیش از حد.
  3. کمبود وقت برای در کنار دوستان و خانواده بودن.
  4. اشتیاق و آمادگی کمتر برای ایده های جدید، “ما وقت نداریم”!!
  5. انرژی و انگیزه کمتر.
  6. بهره وری پائین تر.
  7. شادی کمتر در محیط کار به دلیل تمام موارد اشاره شده.

کاریسا بیانچی مدیر دپارتمان برنامه ریزی و مدیریت استراتژیک موسسه خدمات بازاریابی TBWA می گوید: “شما همیشه می توانید دلیلی برای ماندن در شرکت و کار کردن بعد از ساعات عادی کار پیدا کنید. همیشه حداقل یک کار باقیمانده برای انجام دادن وجود دارد. اما هنگامی که افراد بیش از حد عادی کار می کنند؛ بهره وری خود را از دست داده و دیگر شاد نیستند و این مساله بر روحیه همکاران نیز تاثیر خواهد گذاشت”.

در بسیاری از سازمان ها حجم کار همیشه بالاست، اصلاً مهم نیست که شما چه میزان از کار را تمام کرده و انجام داده اید! باز هم هست، باز هم هست… شما نمی توانید این مساله را با کار بیشتر، طولانی تر، اثربخش تر و یا با برنامه ریزی و زمان بندی بهتر انجام دهید. البته که شما باید تمام موارد گفته شده را انجام دهید اما اگر کار انجام نشده زیادی باقی مانده باشد، هیچ کدام از این موارد کارساز نخواهند بود. در چنین شرایطی و پس از گذشت مدت زمانی کوتاه، شما به کار معتاد خواهید شد. رابرت مدیر بخش کنترل کیفیت یکی از شرکت های تولید لوازم یدکی خودرو در کانادا می گوید: “من به کار در یک سازمان با فرهنگ حجم کاری بالا معتاد شده بودم. بعد از دو سال کار در آن محیط، به شروع کار از ساعات اولیه صبح و ماندن در شرکت تا چند ساعت پس از اتمام ساعت کار عادی و حتی انجام بخشی از کارها در منزل عادت کرده بودم و این ها درگیری ها و مشغولیت های ذهنی هر روز و شب من شده بودند. ما بچه دار شدیم و خدا به ما یک پسر داد. یک هفته مرخصی گرفتم تا بتوانم بیشتر در خانه بمانم و به همسرم کمک کنم. کار بچه داری برای من و همسرم سخت بود. احساس می کردم به دلیل کمبود خواب طولانی مدت و نیاز به حضور بیشتر در خانه باید ساعات کارم را کاهش دهم. تصمیم گرفتم ساعات حضورم در محل کار در طول دو ماه پس از تولد فرزندم به هفته ای 40 ساعت کاهش دهم.

در طول آن دو ماه، برنامه کارم را همان طور که می خواستم شکل دادم. صبح ها ساعت 8 در محل کار حاضر می شدم و عصر ساعت 5 کارت می زدم. جالب بود که بسیار پر انرژی تر و شاداب تر در محیط کار حاضر می شدم. به همه کارهایم می رسیدم و وظایف خود را در منزل هم به بهترین نحو انجام می دادم. اما فرهنگ آنجا همچنان پابرجا و استوار بود. در آن بازه زمانی دو ماهه بارها و بارها مورد مواخذه قرار گرفتم اما نکته مهم این بود که من تصمیم خودم را گرفته بودم. تمام آنچه در این مدت آموختم تا حدی مرا توانمند کرد که باعث شد کار جدیدی با درآمد بالاتر پیدا کنم. وقتی که دوستان شرکت قبلی ام را می بینم و با آن ها صحبت می کنم متوجه می شوم که آن ها همچنان از کار به مدت 75 ساعت و بالاتر در طول یک هفته می نالند و بسیاری از آن ها به دنبال روانشناس خوب برای مراجعه و رفع مشکل استرس و نگرانی در محیط  کار می گردند!!!”….

*بیائید همه با هم فرهنگ اضافه کاری را رها کنیم و به این باور برسیم که موضوع اصلی، میزان ساعات کار ماهانه یا سالانه نیست. چیزی که باید مورد شمارش و ارزیابی واقع شود، نتایج است. ساعات کار بیشتر تضمینی برای دست یابی به نتایج بهتر نیستند*.

برگرفته از کتاب سازمان های شاد و موفق، ترجمه دکتر دامون نوذری.

مقاله های ما در حوزه سازمان های شاد و موفق در ساز و کار نو را دنبال کنید.

در حال ارسال
نقد کاربر
5 (7 رای)
امتیازات نظرات 0 (0 بررسی ها)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال ارسال

فهرست