5/5 - (1 امتیاز)

هشت عادت تسهیل گران موثر (عادت اول)

هشت عادت تسهیل گران موثر عادت اول
هشت عادت تسهیل گران موثر عادت اول

رمز و راز تبدیل شدن به یک تسهیل گر یا مدرس حرفه ای و موفق چیست؟ چه عواملی باعث می شوند تا یک تسهیل گر در میان رقبای خود مانند ستاره بدرخشد؟ آیا تا کنون تجربه حضور در کلاس استادی که شما را به طور جدی تحت تاثیر قرار داده و بسیار از او آموخته اید را داشته اید؟ آیا حضور در محضر چنین استادی شما را به تدریس علاقمند کرده است؟

در دوران گذشته، بهترین معلم و استاد شما چه کسی بوده و شما را به چه موضوعاتی علاقمند کرده است؟ برخی از اساتید و معلمان تا حدی تاثیر گذار هستند که این تاثیرات بر روی سایر جنبه های زندگی ما و گاهی تا سالیان سال همراه ما خواهد بود.

به نظر می رسد تسهیل گران حرفه ای رفتار و عادت های تدریس مشابهی دارند. اگر شما هم می خواهید به جمع تسهیل گران حرفه ای بپیوندید، به مقاله های مرتبط با این موضوع در وبسایت سازوکار نو مراجعه کنید. بیایید ببینیم این رفتار و عادت ها چه مواردی هستند:

  1. تسهیل گران موثر در ابتدا اهمیت یک موضوع را به خوبی بیان کرده و سپس آن را توضیح می دهند:

قبل از ورود به مباحث و موضوعات اصلی، اولین اولویت تسهیل گران حرفه ای بررسی و کنکاش این مساله است که فراگیران چرا و بر مبنای چه نیازی باید به آنها گوش فرا دهند و یا اینکه به چه دلیل فراگیران باید به موضوعاتی که در جلسه یادگیری ارائه می گردد، رغبت نشان دهند. تسهیل گران حرفه ای خوب می دانند که اگر فراگیران به موضوع رغبت نشان ندهند، هیچ تلاشی برای یادگیری مفاهیم و موضوعات مرتبط با موضوع از خود نشان نخواهند داد. تسهیل گری که به طور مستقیم سراغ موضوع رفته و نمی تواند ابتدا در فراگیران نسبت به موضوع و ریشه های آن، رغبت و اشتیاق ایجاد کند، با ریسک بزرگ از دست دادن توجه فراگیران در ادامه جلسه یادگیری روبرو خواهد شد.

مثال کاربردی:

پیش از توضیح دادن در خصوص “چگونگی قدردانی از دیگران”، بسیار مهم است که به عنوان یک تسهیل گر حرفه ای به این موضوع بپردازیم که:

  • قدردانی از دیگران چرا موضوع مهمی است؟
  • چرا در این جلسه یادگیری بر روی آن تمرکز کرده ایم؟
  • چرا داشتن این ویژگی باعث می شود فراگیران توانمندتر و موفق تر از قبل شوند؟
در حال ارسال
نقد کاربر
5 (2 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست