5/5 - (1 امتیاز)

هشت عادت تسهیل گران موثر (عادت دوم)

هشت عادت تسهیل گران موثر عادت دوم
هشت عادت تسهیل گران موثر عادت دوم

به نظر می رسد تسهیل گران حرفه ای رفتار و عادت های تدریس مشابهی دارند. اگر شما هم می خواهید به جمع تسهیل گران حرفه ای بپیوندید، به مقاله های مرتبط با این موضوع در وبسایت سازوکار نو مراجعه کنید. بیایید ببینیم این رفتار و عادت ها چه مواردی هستند:

2. تسهیل گران موثر ابتدا به دنبال درک نیازها هستند و سپس آموزش:

تسهیل گران حرفه ای خوب می دانند که پیش از توضیح چگونگی کاربرد و یا نحوه اجرای یک موضوع در زندگی یا محیط کار، ابتدا باید نیاز فراگیران را درک کرده و کشف کنند که آنها در مورد موضوع مورد بحث در جلسه یادگیری با چه مشکلاتی روبرو هستند.

با درک و شناسایی دقیق نیازهای فراگیران قبل و حین برگزاری یک دوره آموزشی، تسهیل گران حرفه ای یک راهکار تدریس برش خورده و منطبق با نیاز و خواست واقعی فراگیران طراحی و ارائه می کنند. با کسب آگاهی در خصوص نیاز فراگیران، شما می توانید بر روی نقاط ضعف افراد تمرکز کرده و جلسه یادگیری خود را اثربخش تر و مفیدتر هدایت کنید.

دکتر دامون نوذری در این زمینه، تکنیکی با عنوان ” فانوس دریایی” طراحی کرده است. با کمک این ابزار، تسهیل گر پیش از برگزاری دوره آموزشی (حدود دو هفته قبل) به طور دقیق و موشکافانه نقاط ضعف فراگیران در مورد موضوع مورد نظر جهت آموزش را در قالب یک فرم رصد کرده و محتوای آموزشی را به شکلی طراحی می کند تا بخش عمده ای از این نقاط ضعف پوشش داده شوند. استفاده از این ابزار یاعث می شود تسهیل گر با آمادگی کامل وارد فضای کلاس شود.

مثال کاربردی:

با رهبر یک تیم به گفتگو نشسته و از او بپرسید مهم ترین مشکلات ارتباطی تیمش کدام موارد هستند؟ در مرحله بعدی با اعضای تیم او گفتگو کنید و از ایشان در مورد سطح اثربخشی تیمشان بپرسید. اکنون یک دوره آموزشی بر مبنای نیازهای شناسایی شده و خروجی از مصاحبه و گفتگوهایی که انجام دادید، طراحی کنید. در طراحی این دوره، زمینه های ایجاد و بروز مشکل را مد نظر قرار دهید. هر چقدر مرحله شناسایی نیازهای اعضاء و رهبر تیم اصولی و حرفه ای تر انجام شود، طراحی و تنظیم تکنیک های کاربردی برای رفع مشکلات ارتباطی و اجرای یک دوره اثربخش و هدفمند دست یافتنی تر خواهد بود.

در حال ارسال
نقد کاربر
5 (1 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست