5/5 - (4 امتیاز)

چرا باید به صحبت های دیگران گوش بدهیم؟

چرا باید به صحبت های دیگران گوش بدهیم؟
چرا باید به صحبت های دیگران گوش بدهیم؟

گوش کردن به صحبت های دیگران فقط به معنای مودب بودن و مودبانه رفتار کردن نیست. گوش کردن می تواند برای یک شنونده فعال، منافع و ارزش های قابل توجهی را به دنبال داشته باشد.

رهبران بزرگ، مربیان حرفه ای کسب و کارها، تسهیل گران موفقیت در پروژه های تغییر همه و همه شنوندگان خوبی هستند. در واقع خوب گوش دادن دو مزیت عمده به دنبال دارد: اعتمادسازی و انجام کارها/ تحقق اهداف.

A) اعتمادسازی:

افرادی که با دقت و متانت به حرف های طرف مقابل گوش می دهند از افرادی که بیشتر تمایل دارند حرف بزنند و حین صحبت بارها بین حرف های طرف مقابل می پرند، قابل اعتمادترند.

1) ایجاد اعتبار: هنگامی که شما در مقایسه با دیگران، بیشتر و با دقت تر به صحبت ها گوش می کنید، اعتبار شما افزایش می یابد. در کارهای تیمی افراد، بیشتر تمایل دارند با مدیرانی همکاری کنند که خوب به حرف آنها گوش
می دهند. رهبران خوب، خوب گوش می کنند و شنوندگان خوب، بهترین گزینه ها برای رهبری هستند.

2) حمایت و پشتیبانی: گوش دادن فعالیت حمایتگرانه بسیار موثری است و مورد توجه بسیاری از افراد قرار می گیرد، به ویژه در شرایطی که آنها نسبت به موضوعی نگران هستند و یا دغدغه دارند. خوب گوش دادن نشان دهنده احترام و همدلی با دیگران است. به وسیله گوش دادن، شما این پیام را به دیگران منتقل می کنید: « شما برای من مهم هستید. من به شما احترام می گذارم». گوش دادن موثر و حرفه ای، به طرف مقابل احساس هویت و شخصیت می دهد.

مثال جالبی در حوزه مدیریت و رهبری در دنیا وجود دارد:

در قرن 19 میلادی نخست وزیر انگستان، آقای ویلیام گلداستون بود. اگر شما با ایشان در یک میهمانی شام شرکت می کردید، باور این که ایشان باهوش ترین فرد در انگلستان است مطمئنا برایتان سخت و دشوار بود. اگر همین میهمانی شام را با دیزرائیلی، همتای ایشان در این سمت می داشتید، بدون شک به این باور
می رسیدید که او باهوش ترین فرد در انگلستان است. به طور شفاف و واضح، دیزرائیلی خوب می دانست که چگونه باید به حرف های دیگران گوش بدهد و این کار را به مراتب بهتر از گلداستون انجام می داد.

B) انجام کارها/ تحقق اهداف:

به همان اندازه که اعتمادسازی مهم است، با گوش دادن موثر و پویا ما به اهداف خود نیز دست پیدا می کنیم.

1) اطلاعات: یوگی برا می گوید: « شما با گوش دادن می توانید خیلی از چیزها را شنیده و دریافت کنید». گوش دادن
می تواند اطلاعات بسیار ارزشمند و کارآمدی در مورد زمان حال و آینده به شما بدهد. این موضوع به طور ویژه در مواقعی که شما گوینده و صحبت هایش را هدایت می کنید، رخ می دهد، شما می توانید با اندکی صحبت کردن، مقدار زیادی اطلاعات به دست آورید.

2) تبادل: به طور عمده، هنگامی که شما به دیگران گوش فرا می دهید، آنها نیز با اشتیاق بیشتری به صحبت های شما گوش خواهند کرد. بر اساس اصل تبادل، حمایت و پشتیبانی شما از ایشان، به نوعی از نظر اخلاقی این الزام را در آنها ایجاد می کند که آنها نیز متقابلا از شما پشتیبانی کنند. شما می توانید از این ابزار برای رسیدن به اهدافتان بهره بگیرید.

در حال ارسال
نقد کاربر
5 (5 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست