5/5 - (2 امتیاز)

یخ شکن آموزشی، شادی های مردم سرزمینم

یخ شکن آموزشی شادی های مردم سرزمینم

شروع مثبت و قدرتمند یک جلسه یادگیری در هر حوزه از مفاهیم مدیریتی و یا موضوعات تخصصی، می تواند برای بسیاری از مدرسان، مساله ای چالش برانگیز باشد. در همین راستا ابزاری با عنوان یخ شکن آموزشی طراحی شده که سالهاست در جلسات یادگیری و کلاس های آموزشی مورد استفاده مدرسان در سراسر دنیا می باشد. یکی از اجزاء سازوکار نو در تدریس به کارگیری مناسب و موثر یخ شکن برای بالا بردن سطح انگیزه و یادگیری در ابتدای کلاس است.

همیشه به این فکر می کردم که چه عواملی باعث بروز احساس شادی در ما انسان ها می شود و اینکه این عوامل تا چه میزان می تواند متفاوت و یا شبیه به هم باشد. در دوره های آموزشی که در سطح کشور با عنوان ” سازمانهای شاد و موفق” برگزار می کردم ( تا کنون برای حدود 40 هزار نفر در ایران این دوره را برگزار کرده ام) از ابزاری برای شکستن یخ فراگیران در ابتدای کلاس بهره می بردم که در نوع خودش بسیار جذاب و برانگیزاننده بود و در واقع خودم آن را طراحی کرده بودم. در این یخ شکن که در دسته بندی معرفی و مقدمه قرار دارد، من ابتدای دوره از فراگیران می خواستم شادی های خودشان را نقاشی کنند. جالب است بدانید که با عکس العمل های متفاوتی روبرو می شدم که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره می شود:

 1. شادی رو که نمی شه نقاشی کرد.
 2. استاد می تونیم در مورد شادی مون بنویسیم؟
 3. آخرین بار که نقاشی کردم به سی سال پیش برمی گرده.
 4. استاد میشه کلاس رو شروع کنید!
 5. ما نمی تونیم شادی مون رو نقاشی کنیم.
 6. استاد ما نمی تونیم بکشیم، نقاشی مون خیلی بده!
 7. آقا میشه غم هامون رو نقاشی کنیم.
 8. شادی، کدوم شادی؟
 9. آخه اگه بلد بودیم شادی مون رو بکشیم که سر کلاس شما نمی اومدیم.
یخ شکن آموزشی شادی های مردم سرزمینم

و بسیاری جمله ها و گفتگوهای دیگر که بین ما رد و بدل می شد. این یخ شکن بسته به تعداد فراگیران حاضر در کلاس می توانست بین 15 تا 30 دقیقه به طول بیانجامد. هدف اصلی من از اجرای این یخ شکن این بود که افراد در بسیاری مواقع با نوشتن یا نقاشی کردن شادی هایشان یادشان بیاید که برای شادی خود باید اقدامی بکنند و شادی خود به خود و بدون انجام هیچ کار یا فعالیتی به سراغ ما نخواهد آمد و البته اینکه کشیدن نقاشی شادی، کودک درون افراد را فعال کرده و آنها را برای حضور در کلاس شاد توام با محتوای علمی و جذاب و سرگرم کننده آماده تر می کرد. پاسخ ها و نقاشی هایشان نیز بسیار جالب بود. هر چیزی که شما فکرش را بکنید می کشیدند. گاهی واقعا عوامل شادی افراد برایم جدید و برانگیزاننده بود اما در برخی موارد هم فراگیران به شادی های رایج و عمومی در میان مردم اشاره می کردند. در ادامه به چند مورد از این عوامل اشاره می شود:

 1. طبیعت گردی
 2. در کنار خانواده بودن
 3. مادرم
 4. همسرم
 5. فرزندم
 6. بودن در جمع دوستان
 7. مسافرت
 8. حرفه ای بودن در شغل
 9. سلامتی خودم سلامتی عزیزانم
 10. داشتن همکاران خوب
 11. داشتن خودروی لوکس
 12. نوه عزیزم
 13. واریز حقوق ماهیانه
 14. مطالعه کتاب های مورد علاقه
 15. کمک به دیگران
 16. نیایش و عبادت پروردگار
 17. خوردن چای یا قهوه
 18. داشتن یک گربه کوچولو
 19. عشق
 20. خوردن هندوانه خنک در شب های تابستان
 21. یک روز بدون درد دیسک
 22. خرید کردن
 23. ورزش
 24. نقاشی کردن
 25. موسیقی
 26. تعطیلی کلاس استاد نوذری
 27. برف بازی
 28. شیرینی جات
 29. …..
یخ شکن آموزشی شادی های مردم سرزمینم

و بسیاری موارد دیگر. ابزار مورد نیاز برای اجرای موثر این یخ شکن، برگه های A5 و خودکار برای فراگیران می باشد. در این مقاله تجربه خودم در این زمینه را با شما به اشتراک گذاشتم. من برگه ها را از میان فراگیران جمع می کردم و موارد جالب و جذاب را انتخاب و برای حاضرین توصیف می کردم. به طور مثال اگر فردی تصویر دخترش را کشیده و در کنارش نوشته بود دختر عزیزم لنا، من می گفتم مادر یا پدر لنای عزیز کجا نشسته است و با شناسایی او در مورد دختر گلش پرسشی مطرح کرده و سپس از فراگیران می خواستم برای ایشان و دختر عزیزشان کف بزنند. پس از مرور و بیان موارد خاص و جالب در ابتدای کلاس به سراغ معرفی دوره و ارائه محتوای آموزشی می رفتم. در تقریبا بالای 98 درصد موارد، استفاده از این یخ شکن بی نهایت در ایجاد شادی و فضای گرم و صمیمی برای آغاز کلاس تاثیرگذار بود.

یخ شکن آموزشی شادی های مردم سرزمینم
یخ شکن آموزشی شادی های مردم سرزمینم
یخ شکن آموزشی، شادی های مردم سرزمینم
یخ شکن آموزشی شادی های مردم سرزمینم

در مقاله بعدی مرتبط با این موضوع تحلیل عوامل شادی و درصد هر کدام بر مبنای جامعه آماری کلاس های آموزشی سازمانهای شاد و موفق را نیز خدمت شما همراهان و عزیزان ارائه می کنم. بد نیست هر از چند گاهی ما نیز در خلوت خود نشسته و شادی هایمان را نقاشی کنیم؛ برای داشتن ذهنی شادتر و فکری منسجم تر برای حرکت در مسیر شادی و خوشبختی در زندگی و کار.

از خاطرات تدریس دکتر دامون نوذری

در حال ارسال
نقد کاربر
5 (18 رای)
امتیازات نظرات 5 (1 بررسی ها)

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • حسین شاهرخی
  مهر 6, 1400 11:29 ق.ظ

  یخ شکن آموزشی

  (5)

  این یخ شکن از تاثیر گزار ترین یخ شکن هایی هست که تا به حال دیده ام
  عالی بود

  ایا این بررسی را مفید یافتید؟ بله خیر

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال ارسال

فهرست